Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Fransız turist sayısı artınca rehber sıkıntısı ortaya çıktı

08 Haziran, 2011 | 17:50

Türkiye’ye gelen Fransız turist sayısı nisan ayında yüzde 58 oranında arttı. Fransa’da, talebi, geçen yıla göre yüzde 112 seviyelerine çıkan Türkiye, en fazla tercih edilen ülke oldu.

Fransız turist sayısındaki rekor artış, turizm bölgelerinde Fransızca bilen personel sıkıntısına yol açtı. Özellikle Fransızca rehber açığı had safhada. Turist Rehberleri Dayanışma Derneği (TUREDD) Başkanı Halit Bozabalı’nın verdiği bilgilere göre, Antalya’da en az 400 Fransızca rehbere ihtiyaç var.

Fransızların, 10 yıl öncesine kadar Antalya’yı bir ‘Alman şehri’ olarak gördüğünü ve bu yüzden ayak basmadığına dikkat çeken Bozabalı, “Son 5 senedir Antalya’ya gelen Fransız turist sayısında ciddi artış yaşanıyor. Bu turist profili değişimi nedeniyle otelcisinden taksicisine, belboydan resepsiyon görevlisine kadar ciddi bir ‘Fransızca bilen personel’ açığı ortaya çıkardı.” dedi.

Bozabalı, TUREDD’in yeni binasının açılışında gazetecilere yaptığı değerlendirmede, Antalya’ya gelen Fransız turist sayısının artmasıyla Fransızca rehber açığının ortaya çıktığına dikkat çekti.

Akdeniz Bölgesi’nin en büyük rehber örgütü Antalya Rehberler Odası (ARO)’nın aktif Fransızca rehber üyesinin iki elin parmaklarını geçmediğini ifade eden Bozabalı, şunları kaydetti: “Çoğunluğu Antalya’da ikamet etmeyen 300-350 civarında Fransızca, İspanyolca, Portekizce ve İtalyanca rehberi bölgede mevsimsel olarak çalışmakta ve neredeyse her gün sayısız sorunla karşılaşmaktadırlar.”

TUREDD’i, ağırlıklı olarak, bu dilleri konuşan meslektaşlarının sorunlarını çözmek, bunlar arasında dayanışma, dostluk, güven, aidiyet duygularını geliştirmek ve pekiştirmek için kurduklarını dile getiren Bozabalı, 150 civarında üyeleri olduğu bilgisini verdi. Üyelerinin, ağırlıklı Latin dillerinden birini veya birkaçını konuşan rehberlerden oluştuğunu aktaran Dernek Başkanı, “Rehberlik alanında homojen ve uzman bir dernek olmak istiyoruz. Üye sayımız odalara göre az. Ancak üyelerimizin tamamı aktif olarak rehberlik yapıyor. Üyelerimizin kaliteli hizmet verdiğini bilen çok sayıda tur operatörü, rehber temini için TUREDD’e başvuruyor. Dernek olarak ticari bir amacımız olmamasına rağmen üyelerimiz piyasada kolay tur bulabiliyor. Dolayısıyla profesyonel turist rehberleri arasında ‘TUREDD rehberi’ olmak giderek bir markaya dönüşüyor.” diye konuştu.

Bazı meslek örgütlerinin aksine, ‘yeni rehberler piyasaya girerse fiyatlar düşer, elimizdeki işleri kaybederiz’ düşüncesinde olmadıklarını dile getiren TUREDD Başkanı Bozabalı, turizm sektörünün genç ve dinamik yeni rehberlere ihtiyacı olduğunu vurguladı. Bozabalı, bu düşünceyle üniversitelerde konferans ve paneller düzenleyerek rehberliği tanıttıklarını kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alman şehri, Antalya Rehberler Odası, Fransız Turist, Fransız turist sayısı, Fransız turist sayısı rehber, Fransız turistler, Fransızca rehber, TUREDD Başkanı Bozabalı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları