Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Fransa’daki grev, Air France’ı çıkmaza sürüklüyor

08 Mayıs, 2018 | 12:31

Fransa'daki grev, Air France'ı çıkmaza sürüklüyor

Dünyanın en çok turist çeken ülkesi Fransa’nın ulusal havayolu şirketi olan Air France’ın çalışanlarının grevi, ülkedeki hava ulaşımını olumsuz etkileyerek çıkmaza sürüklüyor.

Dünyanın en çok turist çeken ülkesi Fransa’nın ulusal havayolu şirketi olan Air France’ın çalışanlarının grevi, ülkedeki hava ulaşımını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Air France çalışanlarının grevi, ülkede hava ulaşımını çıkmaza sürüklerken, dünyanın en çok turist çeken ülkesi Fransa’nın ülke yönetimini de turizm sezonunun başladığı dönemde derinden endişelendiriyor.

Fransa’nın sembolleri arasında bulunan ve son dönemde ekonomik tedbirler nedeniyle işten çıkarmalar ve buna bağlı nedenlerle başlatılan grevler yüzünden zor günler geçiren dünyaca ünlü havayolu şirketi Air France’taki kriz hayatı da olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Air France 98,7 milyon yolcu taşıdı

1933 yılında kurulan ve ‘Fransa havadadır’ sloganı ile ünlenen Air France, dünyada 116 ülkede 314 noktaya uçuş sağlamakta. 2017 yılı rakamlarına göre Fransız şirketi, 98,7 milyon yolcu taşıdı.

Çalışma faaliyetlerinin büyük bölümünü yolcu taşıma ile gerçekleştiren şirket, ayrıca kargo taşımacılığı ve uçak tamir ve bakımı hizmeti de vermekte.

Paris-Orly ve Paris-Charles de Gaulle hava limanları merkezli uçuşlarıyla Fransa’nın dünyaya açılan kapılarından biri olan Air France’ın yaklaşık 34 bin yer hizmetleri, 13 bin kabin ve uçuş hizmetleri ve 4 bin 500 pilot olmak üzere 50 binden fazla çalışanı bulunmakta.

Air France, 2004 yılında Hollanda Kraliyet Havayolu şirketi KLM ile oluşturulan bir çatı altında birleşerek düşük ücretli (low cost) uçuş faaliyetlerine başladı.

Air France-KLM bünyesinde bugün Paris ve Amsterdam merkezli olarak bu iki şirketin dışında Transavia, HOP! ve Joon gibi havayolu şirketleri de faaliyetlerini sürdürüyor.

2015 olayları çöküşe giden yolu hazırladı

Ünlü havayolu şirketinde grev ve gösterilere neden olan yeniden yapılanma ve ücretlerin dondurulması kararları 2015 yılında dünya kamuoyunun ilgiyle izlediği ‘yırtık gömlek’ görüntüleriyle start aldı.

Air France’ın 2020 yapılanma hedefleri planı doğrultusunda 2900 personel ile yollarını ayırma kararına tepki gösteren şirket çalışanları, Merkez Komite Toplantısı’nı basarak, üst düzey yöneticileri tartaklamıştı.

İnsan Kaynakları Direktörü Xavier Brosseta’nın parçalanmış gömleğiyle çalışanların elinden kurtarılmasına dair görüntüler dünya televizyonlarında günlerce yayınlandı.

22 Şubat’ta ilk genel grev kararını uygulayan çalışanlar, 2018 yılı için maaşlara yüzde 6 zam talebinde bulunarak, aksi taktirde belirli günlerde grevin devam ettirileceğini duyurdu.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Paris Turları sizi bekliyor.

Şirketin Paris merkezli uzun mesafeli uçuşlarının yaklaşık yüzde 30’unun, orta ve kısa mesafeli uçuşlarının ise önemli bölümünün iptal edilmesine neden olan grevler, 22, 23 ve 30 Mart tarihlerinde devam etti.

Sendikalar nisan ayında 8 gün greve gitti

Sendikalar, nisan ayında aralıklarla 8 gün greve giderken, mayıs ayında ise şimdiye kadar 4 gün için grev tarihi belirlendiğini duyurdu.

Air France yönetimi, bir günlük grevin şirkete zararının 25-30 milyon avro civarında olduğunu ve 2018’in ilk çeyreğinde toplam zararın 269 milyon avro olduğunu açıkladı.

Şirketin nisan ve mayıs aylarındaki grevlerde göreceği zararın ne kadar olacağı hakkında tahmin yürütülürken, en iyimser tahminle 300 milyon avro olacağı belirtiliyor.

Air France - KLM

Yok olma riski ile karşı karşıya

Grevler ve gösteriler nedeniyle suların durulmadığı Air France’da, İcra Kurulu Başkanı Jean-Marc Janaillac, çalışanlar ve kurum arasında anlaşmaya varılamaması üzerine 4 Mayıs’ta istifa kararı aldığını duyurmuştu.

İstifa kararını katıldığı bir televizyon programında değerlendiren Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, şirketin tehlikede olduğununu söyleyerek, çalışanların yönetimin masaya koyduğu ücretlerden daha fazlasını istememeleri gerektiğini ifade etmişti.

Le Maire, Air France’ın ayakta kalması için ölüm kalım mücadelesi verildiğini hatırlatarak, “rekabet için gerekli adımları atmadığı taktirde yok olma riskiyle karşı karşıya olduğunu” açıkladı.

Air France borsada yüzde 52 değer kaybetti

Fransız bakan ayrıca, Air France’ın 2017 rakamlarına göre 4,2 milyar euro olduğu belirtilen borcunun devlet tarafından üstlenilmesi planına da kapıyı kapadı.

Air France’ın borsadaki hisseleri ocak ayından bu yana yüzde 52 değer kaybetti. Şirketin İcra Kurulu Başkanı Janaillac’ın istifasından sonraki ilk iş gününe ise şirket hisseleri yüzde 15 kayıpla başladı.

Ulusal Sivil Havacılık Pilotları Sendikası Başkanı (SNPL) Philippe Evain, RTL radyosunda katıldığı canlı yayında, Air France yönetiminin şartları kabul etmemesi durumunda grevin uzun sürebileceğini kaydederek, 2018 için yüzde 5 maaş zammı talep ettiklerini, şirketin teklifinin ise yüzde 2 olduğunu belirtti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Air France, Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Fransa grev, Fransa havadadır, Hollanda Kraliyet Havayolu, HOP!, Joon, KLM, Paris Charles de Gaulle, Paris-Orly, Philippe Evain, Transavia, Xavier Brosseta,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları