Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Fransa’ nın yeni lideri Hollande!

07 Mayıs, 2012 | 13:14

Fransa’da dün sona eren seçimlerin ardından Sosyalist Parti lideri François Hollande ülkenin yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci ve son turu dün yapıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 51.9′unu alan 57 yaşındaki François Hollande Elysee Sarayı’na çıkmayı başardı ve 1995′te görevi Jacques Chirac’a devreden François Mitterrand’dan sonra gelen ilk sosyalist Cumhurbaşkanı oldu. Nicolas Sarkozy ise oyların yüzde 48.1′ini elde etti.

Hollande seçim bölgesi olan ve 7 yıl belediye başkanlığı yaptığı Tulle şehrinde oyunu kullandı. Sabahın erken saatlerinde sandık başına giden Hollande’a gazeteci sevgilisi Valerie Trierweiler eşlik etti.

Sandık yoklaması sonuçlarının açıklanmasından sonra yenilgiyi kabul eden Sarkozy, Elysee Sarayı’nda toplanan üst düzey partililere “Bu gece onurlu bir sonuç elde ettik. Bölünmeyin. Birlikte kalın. Milletvekili seçimlerini kazanabilirsiniz ama ben bu mücadeleyi yürütmeyeceğim” açıklamasında bulundu. Daha sonra Mutualite Salonu’nda partililere seslenen Sarkozy yenilginin bütün sorumluğunu üzerine aldı.

Meydanlar sabahın erken saatlerinden itibaren yarışın galibini Fransızlara söyler gibiydiler. Paris’in Fransız Devrimi’yle özdeşleşen ünlü Bastille Meydanı Hollande’ın kazanması durumunda zafer konuşmasını yapacağı yer olarak belirlenmişti. Kalabalığın doldurduğu meydan akşam saatlerinde zafer kutlamalarına sahne oldu. Hollande ise seçim bölgesinden yaptığı konuşmada, “Tüm Fransızların cumhurbaşkanı olacağım” dedi. Fransız sağının seçim başarılarını geleneksel olarak kutladığı Concorde Meydanı ise hemen hemen boştu.

Dünya liderlerinden Hollande’a kutlama

Dünya liderleri, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 52′sini alarak Fransa’nın yeni lideri olan François Hollande’ı kutladı.

ABD Başkanı Barack Obama, Hollande’ı arayarak seçimde kazandığı başarıdan dolayı tebrik etti. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama’nın Hollande’ı Mayıs sonunda Maryland’deki Camp David’de yapılacak G-8 zirvesinden önce Washington’a davet ettiği belirtildi. Hollande’ın ay sonunda Chicago’da yapılacak NATO zirvesine de katılması bekleniyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel de Hollande’ı arayarak en kısa zamanda Almanya’yı ziyaret etmesini beklediklerini söyledi.

Merkel, seçimi kaybeden eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin yakın arkadaşıydı. Avro bölgesindeki borç krizinde işbirliği içinde çalışan iki lidere “Merkozy” ismi takılmıştı. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise avro bölgesindeki borç krizi başta olmak üzere Avrupa Birliği politikaları konusunda Fransa ile yakın işbirliği yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Hollande’ın yemin töreninden sonra ilk yurt dışı ziyaretini Almanya’ya yapması bekleniyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron ve İtalya Başbakanı Mario Monti de Hollande’ı arayarak seçimdeki başarısından ötürü tebrik etti.

İspanya’da muhalefetteki Sosyalist Parti lideri Alfredo Perez Rubalcaba ise Hollande’ın başarısını Avrupa solcuları için büyük bir zafer olarak niteledi ve “Avrupa’nın ekonomik politikasını değiştirmek için artık Fransa’da bir müttefikimiz var” dedi.

Hollande’ın cumhurbaşkanı seçilmesinin Fransa ile Çin arasındaki ilişkilerde önemli bir değişikliğe yol açması beklenmezken, iki ülke ilişkilerinde belirsizlik süreci yaşanmasına yol açabileceği belirtiliyor.

Çin’de yayımlanan Global Times gazetesi, François Hollande ile iki ülke ilişkilerinde bir değişim beklenmediğini yazarken, yeni Fransız cumhurbaşkanının solcu bir lider olarak insan hakları gibi hassas konuları gündeme getirebileceğini ve bunun da iki ülke ilişkilerinde sıkıntı yaratabileceğine dikkati çekti. Çin hükümetinden Hollande’ın seçim galibiyetiyle ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı.

-Japonya: “Hollande’ın politikalarına AB’nin tepkisini yakından izleyeceğiz”-

Japonya da Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande’ın ekonomik politikasına AB’nin tepkisini “yakından izleyeceğini” bildirdi. Japon hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, Hollande’ı seçim başarısından ötürü tebrik ederek, Avrupa’da krizin henüz bitmediğini söyledi. Avrupa ekonomisindeki gelişmelerin Japon ekonomisini önemli şekilde etkilediğini söyleyen Fujimura, Hollande’ın politikalarıyla ilgili Avrupa’daki tartışmaları yakından izleyeceklerini kaydetti.

Kaynak: NationalTurk.com

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
François Hollande, Fransa, Fransa Cumhurbaşkanı, Fransa Cumhurbaşkanlığın seçimi, Fransa seçim, Fransa seçimleri, Fransa yeni cumhurbaşkanı, Hollande, Nicolas Sarkozy, Sarkozy,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları