Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Fransa’dan sonra ilk kez Türkiye’de

31 Ekim, 2013 | 10:28

fransa-lezzet-haftasi 1990’dan bu yana geleneksel olarak her yıl Fransa’da düzenlenen ‘Lezzet Haftası’, bu yıl ilk kez Türkiye’de yapılacak.

Le Cordon Bleu İstanbul ve Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile 4-8 Kasım tarihleri arasında Özyeğin Üniversitesi’nde ve Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Değişen yeme içme alışkanlıkları, yiyecek içecek sektöründeki endüstriyelleşme nedeniyle kaybolan lezzet anlayışı ve unutulan yerel ürünler, gastronomi dünyasından ünlü konukların vereceği konferanslar, gastro-show’lar ve gastronomi ile ilgili filmlerle zenginleştirilmiş bir programla “Lezzet Haftası” tanıtılacak.

François Mitterand’ın özel aşçısı Danièle Mazet-Delpeuch İstanbul’da

Lezzet alanında eğitimi desteklemek üzere düzenlenen Lezzet Haftası kapsamında, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Le Cordon Bleu 5 Kasım 2013 tarihinde İstanbul, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand’ın özel aşçısı Danièle Mazet-Delpeuch’ü ağırlıyor.

Etkinlik, Fransız Başkonsolosu Muriel Domenach , FİBA Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ayşecan Özyeğin Oktay’ın ev sahipliğinde düzenlenen ve Fransız Eski Cumhurbaşkanlarından François Mitterand’ın Özel Aşçısı Mme Daniele Mazet-Delpeuch’ün ilham kaynağı olduğu “Saveur du Palais – Sarayın Lezzetleri” filmi özel gösterimli gala olarak gerçekleşiyor. 19:00’da gösterilecek filmin ardından Danièle Mazet-Delpeuch, Le Cordon Bleu Master Chef’i Gilles Company ile birlikte katılacağı demodan sonra “Carnets de cuisine du Périgord à l’Élysée” adlı kitabını imzalayacak.

Gastronomi Dünyasının Ünlüleriyle Bir arada

Türkiye’nin en büyük kahve ithalatçılarından Kivahan’ın kurucusu Özen Demircioğlu, Osmanlı Mutfak Kültürü üzerine yaptığı incelemeler ve çeşitli gazetelerdeki köse yazılarıyla tanınan akademisyen ve yazar Artun Ünsal, Türkiye’nin Gourmet Ödüllü en iyi sağlık ve beslenme kitabı “Beyaz Unsuz, Şekersiz Hamur İşleri”nin yazarı Arzu Aygen, yazar Nedim Atillla, yazar Ayfer Lavi gibi ünlüleri ağırlayacak.

Yemek Kültürünün Dünya Filmleri

Lezzet Haftası kapsamında yemek kültürü ve mutfak sanatıyla ilgili zihinlere yer etmiş Sarayın Lezzetleri, Julie ve Julia, Bras’lar Arasında, Büyük Restoran, Bir Tutam Baharat gibi dünyanın en önemli filmleri de gösterilecek.

İnteraktif Gastroshowlar

Lezzet Haftası kapsamında, Gastronomiye ilgi duyan öğrenciler interaktif ve tadımlarla zenginleştirilen sunumları izleyecek, workshoplara katılacak ve Le Cordon Bleu Şefleri tarafından yapılan gastro-show’ları izleme şansını elde edecekler.

Dersler, “Meilleur Ouvrier De France” ünvanlı şeflerden

Le Cordon Bleu Programları dünya çapında prestijli yarışmalarda ödüller kazanmış, “Meilleur Ouvrier de France” gibi ünvanları elde eden isimler tarafından veriliyor.

Master Chef Gilles Company mutfak derslerini, Master Chef Christophe Bidault pastacılık derslerini yönetiyor. Şefler, sadece klasik Fransız Mutfağı’nı değil, dünya mutfaklarını ve uluslararası aşçılık tekniklerine ait bilgi ve deneyimlerini Le Cordon Bleu öğrencileriyle paylaşıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
François Mitterand, Fransa, Fransa Cumhurbaşkanı, Fransa Restoranlar, Fransız Kültür Merkezi, Fransız mutfağı, Lezzet Haftası, Lezzet Haftası Fransa, Özyeğin Üniversitesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları