Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Foça turist rekoru kırdı

26 Ocak, 2010 | 09:53

İzmir’in geçen yıl ağırladığı turist sayısında, küresel ekonomik krizin de etkisiyle bir önceki yıla göre düşüş yaşandı.

Foça turist rekoru kırdı İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nden derlediği bilgilere göre, İzmir’e 2009 yılında gelen turist sayısı, önceki yıla oranla yüzde 1.6 azalarak 1 milyon 56 bin olarak gerçekleşti.

Hava yoluyla İzmir’e gelenlerin sayısı 690 bin 394 olurken, deniz yoluyla 366 bin 554 kişi giriş yaptı. Hava yoluyla girişlerde önceki yıla oranla yüzde 1’lik, deniz yolunda ise yüzde 2.6’lık azalma gerçekleşti.

Kente en fazla turistin geldiği ay ise Temmuz oldu. Temmuz ayı, 176 bin yabancı turist İzmir’e geldi. Kenti yıl boyunca toplam 1 milyon 56 bin 948 yabancı turist ziyaret etti.

Geçen yıla oranla en fazla turistin giriş yaptığı kapı Foça oldu. Önceki yıl 16 kişinin giriş yaptığı bu kapıdan geçen yıl 326 kişi giriş yaparak, yüzde 2 binlik bir artış yaşandı.

Aliağa’dan girişler yüzde 20 artarak 2 bin, Dikili Limanında da yine yüzde 20 artarak 13 bin kişi oldu. Adnan Menderes Havalimanı’ndaki girişler önceki yıla oranla yüzde 1 azalarak 690 bin, Alsancak Limanı’ndan girişler yüzde 3.8 azalarak 306 bin, Çeşme Limanı’ndan girişler yüzde 1.7 azalarak 43 bin kişi oldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Foça Turist, Foça turist rekoru, İzmir Foça, İzmir Foça Turist, İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları