Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Foça kazıları hız kesmeden devam ediyor

21 Ağustos, 2012 | 12:50

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle devam eden kazı çalışmaları, Foça’yı dünyadaki önemli ören yerlerinden birisi haline getirmeyi hedefliyor.

Şehir merkezindeki ve çevresindeki tarihi zenginliğin ortaya çıkarılması konusunda ciddi çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi, Foça Antik Phokaia kenti kazılarına da destek olmaya devam ediyor.

Foça’daki kazıları yerinde inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Foça Kazı Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit ve Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Şehre yönelik çalışmalarında, tarihin gelecek kuşaklara aktarılması konusuna özel önem verdiklerini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bunun için kazı çalışmalarını maddi-manevi destekliyoruz. Athena Tapınağı’nın yerine monte edilmesiyle birlikte Foça, çok önemli bir çekim merkezi olacaktır. Ayrıca deniz ve Kale duvarlarının irtibatlanması ve Sevgi Yolu’nun düzenlenmesi için bir çalışmamız olacak. Foça’da tarihi gün ışığına çıkarmak için Gökhan Başkan ve Kazı Başkanımızla birlikte çok yoğun çalışıyoruz.” diye konuştu.

Top Dağı’nda bulunan tarihi yel değirmenlerinin restorasyonunda hem Foça Belediyesi hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı Foça Kazıları Başkanlığı ile birlikte çalıştıklarını kaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, buradaki üç adet değirmenden en eskisinde, orijinal yapısındaki öğütme sisteminin tıpa tıp aynısının kurulacağını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça’yı dünyadaki önemli ören yerlerinden birisi haline getirmeyi hedefleyen kazı çalışmalarına destek amacıyla, geçtiğimiz mart ayında Foça Kazı Başkanlığı ile protokol imzalayarak yıllık 900 bin TL maddi destek sağlamıştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Athena Tapınağı, Foça, Foça Antik Phokaia kenti, Foça kazı, Foça Kazı Başkanlığı, Foça kazıları, Foça kazıları sürüyor, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları