Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Fidel Castro’dan ABD’ye Ebola hamlesi

20 Ekim, 2014 | 15:42

Fidel Castro

Küba Devrim Lideri ve eski Devlet Başkanı Fidel Castro, Ebola ile mücadele için Afrika’ya doktor gönderdiklerini hatırlatarak ‘Dünya barışı ve Ebola’yla mücadele için ABD’yle işbirliğine hazırız’ mesajı verdi.

Havana’da bugün düzenlenen ALBA Başkanlar Zirvesi’nde Latin Amerika ve Karayip ülkeleri Ebola salgınına karşı ortak bir mücadele vermek için bir araya geldi.

Küba Ebola konusunda Dünya Sağlık Örgütü tarafından en hızlı ve en yoğun katkıyı koyan ülke ilan edilirken ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Ebola salgınına karşı yürüttükleri mücadelede Küba’ya sağladıkları destek için minnettar olduklarını açıklamıştı.

Küba Devrim Lideri Fidel Castro da bu haftaki yazısında ABD ile işbirliğine değindi. Castro’nun yazısı şöyle;

“Ülkemiz, uluslararası kuruluşların Batı Afrika’da hızla yayılan salgın için uluslararası kuruluşların yaptığı çağrıya cevap vermekte bir dakika bile tereddüt etmedi.

Bu ülkemizin istisnasız her zaman yaptığı şey… Küba Hükümeti Afrika kıtasının bu bölgesine yönelik hizmet sunan sağlık personelini acilen harekete geçirip güçlendirmek için ilgili talimatları zaten vermişti. Eşit derecede hızlı tepki acil işbirliği talep eden Birleşmiş Milletler’e de verildi.

Her mantıklı insan yüksek kaliteli eğitim almış kadrolarını hayli tehlikeli bir göreve göndererek aldığı politik sorumluluğun bazı riskler barındırdığını anlayacaktır. Bu, savaşa asker göndermekten ve hatta siyasi bir nedenle ölmekten daha zor bir karardır. Bunu sadece, görevlerinin bu olduğunu düşündükleri için yaparlar.

Ölümü göze alarak herhangi bir bölgeye hayat kurtarmak için giden sağlık görevlileri insanoğlunun sunabileceği en iyi dayanışma örneğini verir, özellikle de bunu maddi çıkarlar için yapmıyorlarsa. Bu sorumluluğu alanların en yakınları da sevdikleri ve hayranlık besledikleri yakınlarını gönderdikleri için bu misyona katkıda bulunmaktadırlar. Uzun yıllardır süren mücadele ile terbiye edilen bir ülke bunu anlayacaktır.

Hepimiz maksimum hazırlık ve verimlilik ile bu sorumluluğu yerine getirmekle hem kendi halkımızı hem de Latin Amerika ve Karayiplerin kardeş halklarını virüsün yayılmasını engellemekten koruduğumuzu da anlıyoruz. Çünkü virüs dünyayla en fazla bağlantısı olan ülkeye, yani ABD’ye de maalesef yayılabilir. Bu gayretle sadece iki ülke arasında yıllardır sağlanmaya çalışılan barış için değil aynı zamanda gerçekleştirebileceğimiz ve gerçekleştirmek zorunda olduğumuz dünya barışı için de bunu yapmalıyız.

20 Ekim pazartesi günü bölgedeki pek çok ülkenin isteğiyle Havana’da bir toplantı gerçekleşecek. Bu toplantıya salgının yayılmasını engellemek ve bununla mücadele etmek için neye ihtiyaç duyduklarını anlatacak olan bu ülkelerin yetkilileri katılacak.

Bizler, Latin Amerika ve Karayip halkları, tüm dünya halklarına destek ve mücadele mesajımızı yollayacağız.

Görev zamanı geldi.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
abd küba işbirliği, afrika ebola, Batı Afrika, Batı Afrika ebola, Batı Afrika küba, BM Genel Sekreteri, Dünya Sağlık Örgütü, Fidel Castro, Fidel Castro ABD, fidel castro ebola, Fidel Castro küba, Fidel Castro Yazı, Fidel Castro Yazıları, Küba, Küba ABD, küba abd işbirliği, Küba afrika, Küba doktorları, Küba ebola, Küba Sağlık,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları