Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Fettah Tamince: Türkiye turizmden rahat 45 milyon dolar gelir elde eder

30 Temmuz, 2011 | 14:32

Rixos Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Türkiye’nin turizmine makro bakılmasını önerdi. Ülkenin turizmden 20-21 milyar dolar para aldığına işaret eden Tamince, “Kanımca rahat 40-45 milyar dolar gelir elde edilebilir, hakikaten Türkiye’nin bu kapasitesi var.” dedi.

TRT’de yayınlanan Ekonomi Kulübü’ne konuk olan Rixos Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, turizm için hedefler belirlenip başarıya odaklı adımların atılması tavsiyesinde bulundu.

Tamince, “Turizm için uydu şehirler mi, ürünler mi ortaya koyacağız, yeni alanlar mı açacağız? Turizmde yanlışlarımızı zaman çok geçmeden yerle bir edip yeniden mi yapacağız? Bütün bu adımları beraber atmamız gerekiyor. 2030 turizm vizyonunu koyalım, rotayı belirleyelim, eylem planı ortaya koyalım ve bunu örmeye başlayalım, elimizde böyle bir fırsat var, bizim petrolümüz bu artık.” dedi.

Tamince, kamuoyunda devamlı tartışılan cari açığa karşı öneri getirilmediğinden dert yanarken, şunları ifade etti:

“Türkiye’nin hakikaten başarılı ve önemli müteşebbisleri bulunuyor. Bu, pek çok ülkede bulunmayan bir artı. Müteşebbislerin elinde bulunan en önemli kozlardan biri de turizm. Sektörü makro bir bakışla masaya yatırırsak 4-5 senede çok uzun da değil, buradan 20 milyar dolar daha fazla para alırız. Beş senede yaptıklarımız ortada. Müteahhitlik benim yaptığım bir başka iş, baktığınızda Rusya, 10 sene içinde 350 milyar dolar alt yapıya para yatıracağını Suudi Arabistan da 300 milyon dolar yatırım yapacağını bildiriyor. Bir baktığınız zaman bizim çok güçlü olduğumuz müteahhit olarak var olduğumuz ülkeler şu an 1 trilyon dolardan fazla proje açıklamış durumdalar, kasalarında paraları var. Gelinen aşamada bunlardan senede 20 milyar dolar daha fazla getiremez miyiz Türkiye’ye. Çok kolay oturup planlayıp saldırmamız gerekiyor, çünkü müteşebbisimiz, mühendislerimiz ve elemanlarımız var. Bu ülkelerle bağlarımız ortada. Hiçbir başka ülke bizimle rekabet edemez buralarda çünkü yenilikçi bir yapımız var. Bizim buralara hedef büyütüp daha fazla gitmemiz şart, her ay gerekirse iktidarımızca Sayın Başbakan’a ve ilgililere hesap vermeliyiz.

Yabancı sermayeyi getirme noktasında iş adamları görevlendirilebilir, gidin, uğraşın, yabancı sermayeyi getirin getirdiğiniz her yabancı firma için sizi takdir edeceğiz, teşvik edeceğiz, ödül vereceğiz. Ödül bir motivasyondur.”

Turizm sektörüne değinen Rixos Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, şu açıklamalarda bulundu:
”Türkiye bu sektörde her kesime göre ürün ortaya koydu, segmentlere bakmak yerindedir. Kalifiye tatil alanlarına, otellere baktığınız zaman son 10 senede fiyatımızı yüzde 2,5-3’e katlamışız. Büyük otellere gelen konuk fazla para harcamış diğer taraftan da bizler dar gelirller için de ürün ortaya koymuş, onları da almışız. Her şey dâhil anlayışı sektör için önemlidir. 2000’lerin başına hatta 1995 sonrasına baktığımızda her şey dâhil Türkiye’nin özgün bir projesi olmuştur”.

Kurların seviyesine işaret edilmesi ve Avrupa kaynaklı ekonomik bunalım riskleri ile ilgili soruya Fettah Tamince, “Kurların halinden gayet memnunuz, son 4-5 senedir veya 8 senedir kurlar ciddi baskı altındaydı. Biz de bundan memnun değildik, kurların bu seviyede olması hem ihracat hem turizm için olumlu. Avrupa’da görülen ekonomik bunalımı şu ana kadar ciddi anlamda hissetmedik, bu da bir başarıdır. Türkiye turizmi artık Avrupa’ya bağımlı değil. Hindistan’dan gelen insan var, Çinliler gelmeye başladı.” cevabını verdi.

Dünyanın Türkiye’ye sempatisinin arttığını belirten Tamince, ülkenin tabii ve tarihi kaynaklarının bunda önemli rol oynadığını vurguladı. Tatil mekânlarının bağımlılık oluşturduğuna işaret eden Tamince, “2004 sonunda Antalya’ya 5 milyon turist gelmiş. 2010 sonunda 10 milyon turist gelmiş. Siz bütün bunlara cevap verebilecek alt yapıyı yapmazsanız, kurmazsanız bu işin altından kalkamazsınız. Otoyol, su, arıtma, enerji, personel bütün bunları yetiştirmeniz gerek. Ülke bunları başarmış, müteşebbis de buna paralel yatırımlar yapmış.” ifadelerini kullandı.

Tamince Formula 1 yarışı ile ilgili olarak da “Bu organizasyonu biz Antalya’ya almayı çok istedik. Çünkü Antalya’da önerdiğimiz yer bu falezlerden aşağı inen, Monaco’yu andıran şehrin içinde bir bölgeydi. Ve dedik ki ‘İnsanlar aynen Monaco gibi tekneleriyle gelsinler tekneden bunu izlesinler. Çünkü Monaco bu işi havasına festival havasına getirmiş. Bu şehre adeta bir bayram getiren bir spor. İstanbul’da o bayram olmadı çünkü uzak bir yer, etrafı açık, trafik çok fazla çokta büyük yatırım oldu, biz bu konuda Antalya olarak çok üzüldük.” yorumunu yaptı.

Rixos Grubu’nun diğer alanlardaki yatırımlarından da söz eden Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Libya’da tırmanan gerilimin morallerini bozduğunu belirtti. Tamince şöyle devam etti:

“Libya’da böyle bir gerilime ihtimal vermiyorduk, bir anda başımıza gelen çok büyük bir felaketti. Libya’da 30 bini aşkın çalışan vardı bizim 5-6 bine yakın elemanımız vardı. Libya’da çok uzun seneler olmamamıza rağmen 24 ayda çok önemli projelere imza attık, muhtelif sektörlerde vardık Libya’da, burada yönetim ile turizm geliştirme, sanatı geliştirme bunları işletme gibi çok önemli projelerimiz vardı. 20’e yakın inşaat projemiz vardı, yanılmıyorsam orada sözleşmesi yapılmış, avansı alınmış, işe başlanmış en büyük durumda işi olan Türk müteahhitlik firmasıydık. Dolayısıyla Libya’da görülen gerilim bizi hem ekonomik olarak hem de moral bakımından etkiledi.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Fettah Tamince, Fettah Tamince Haberleri, Fettah Tamince Kimdir, Fettah Tamince turist, Fettah Tamince Türkiye,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları