Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Fettah Tamince: Ülke olarak 2–3 trilyon dolarlık ekonomiye ulaşırız

22 Aralık, 2010 | 18:45

Rixos Otels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince,  Türkiye’nin gelişen ülkelerdeki yatırım fırsatlarından yararlanması gerektiğini söyledi.

Türkiye’deki işadamlarının Irak, Ortadoğu ülkeleri, Türk cumhuriyetleri ve Rusya gibi gelişen ülkelerdeki yatırım fırsatlarının farkında olmadığını belirten Fettah Tamince; “Bu fırsatların farkına varıp değerlendirebilirsek, ülke olarak 2–3 trilyon dolarlık ekonomiye ulaşırız ve bizi kimse tutamaz.” dedi.

Fettah Tamince, çevre ülkelere göre girişimcilikte 15-20 yıl önde olduklarını ifade ederek, coğrafi konumun da avantaj teşkil ettiğini dile getirdi.

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) tarafından düzenlenen Çarşamba Toplantısı’na misafir olan Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Tamince, özellikle Irak’a dışarıdan bakınca bomba ve silah görüldüğünü, patlamalar yaşandığı imajı oluştuğunu ancak bu ülkede Amerikalı, İngiliz ve Alman işadamlarının yatırım fırsatlarını değerlendirdiğini kaydetti: “Suudi Arabistan’da 12 milyon, Irak’ta 9 milyon varil petrol çıkıyor. Rusya’da da bu civarda ama oradaki rezervler azalma eğiliminde. Bu kadar petrolü olan bir ülkede ne yatırımı yapılmaz ki? Bütün işadamlarını, Irak’ta yatırım yapmaya çağırıyorum.” İzmir’e yatırıma da sıcak baktığını belirten Fettah Tamince, hangi alanlarda yatırım yapılabileceği konusunda bilgilendirilmeyi beklediğini söyledi.
Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantının açılış konuşmasını yapan İZSİAD Başkanı İlknur Denizli ise Tamince’nin başarı öyküsünün çok farklı olduğuna dikkat çekti. Babasının yanında 13 yaşına kadar ticareti öğrenen Tamince’nin, daha sonra büyük denizin kurallarını da öğrenerek hayatta kalmayı başarmış bir isim olduğunu anlattı. İZSİAD üyelerinin de büyük çoğunluğunun dişiyle tırnağıyla başarıya ulaştığını belirten Denizli, “Fettah Tamince, kendisine bütün dünyayı oyun alanı seçmiş bir insan. Ülkemizin Özal döneminde tanıştığı ve hâlâ devam eden hızlı değişim süreci, mavi kan taşımayan pek çok başarılı iş insanını Türkiye’ye kazandırdı. Anadolu insanı, hızla değişen ortamda fırsatları ve riskleri iştahla karşılıyor. Gecelekte bu ülkenin insanlarının daha pek çok büyük başarısını göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Tamince de ortaokul yıllarında köylerde kumaş satarak iş hayatına atıldığın söyledi. Antalya’da dayılarının yanında tezgahtârlık yaptığını, ardından turizmle iş yaşamına devam ettiğini belirten Fettah Tamince, şu anda koca bir köye dönüşen dünyada çalıştığını kaydetti. Dünyanın çok hızlı geliştiğine dikkat çeken Tamince, “Türkiye’nin son 10-15 yıldaki performansıyla geldiği nokta bizi umutlandırıyor. Bugün hızlı gelişen ülkelerin doğal kaynakları var ama Türkiye’nin de gözü kara müteşebbisleri var. Bizim gelişen pazarlarda Amerikalılardan, Avrupalılardan önce var olmamız gerekiyor. Buralardaki pazar payımızı arttırmamız gerekiyor. Ben bu ülkelerin avantajını yaşıyorum, gün geçtikçe işimi büyütüyorum.” dedi.

İZSİAD’IN ÖNÜMÜZDEKİ ÇARŞAMBA MİSAFİRİ OSMAN BAYDEMİR
İZSİAD, Çarşamba Toplantıları kapsamında, 2011 Ocak ayında Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ağırlayacak. Baydemir’le birlikte Diyarbakır Valisi ve sivil toplum kuruluşlarının başkanlarını da davet edecek olan İZSİAD, Kürt meselesinin çözümü konusunda Diyarbakırlıların görüşlerini dinlerken İzmirli işadamlarının da mesajlarını iletecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Diyarbakır Valisi, Fettah Tamince, Fettah Tamince Kimdir, Fettah Tamince Türkiye, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği, Rixos Fettah Tamince, Rixos Otels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
mardini hazar
09 Ocak, 2012

fettah abi ben mardinli ben pazarciyim 19yasindayim bir kürt olarak seni basarıları ve yüce rabbim helaliyle calışan her insan evladina versin o insan bütün fakir insanlara yardimci olsun sana basarılar allah 10 katını versin sende önce bir müslüman ve kürt evlatı olarak grur duyuyorum senle mardinli birgin tanisma olur insallah anlatılanana göre hayır sever birisin iiyi bir kişilige sahipsin ama tanimiyorum seni tanisiriz birgun sana gevseklik yapıp yardımına ihtiyacim yok sade dinine ve kürt oldugun icin senin adına sevindim by

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Ocak 9th, 2012 at 22:01 mardini hazar mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları