Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Fethiye’deki Fransız yolcu uçağının enkazına 65 yıl sonra ulaşıldı

19 Şubat, 2018 | 13:35

Fethiye'deki Fransız yolcu uçağının enkazına 65 yıl sonra ulaşıldı

Fethiye açıklarında denize zorunlu iniş yaptıktan sonra batan Fransız yolcu uçağı, Deniz Kuvvetleri’ne ait TCG Işın tarafından 257 metre derinlikte tam 65 yıl sonra bulundu. 1953 yılında gerçekleşen kazada 38 yolcu kurtulmuş, 4 kişi ise ölmüştü.

Fethiye açıklarında denize zorunlu iniş yaptıktan sonra batan Fransız yolcu uçağı, Deniz Kuvvetleri’ne ait TCG Işın tarafından 257 metre derinlikte tam 65 yıl sonra bulundu. 1953 yılında gerçekleşen kazada 38 yolcu kurtulmuş, 4 kişi ise ölmüştü.

Türk Donanması önemli bir başarıya imza atarak 65 yıl önce Fethiye açıklarında denize zorunlu iniş yaptıktan sonra batan Air France’e ait yolcu uçağını buldu. Akdeniz ülkeleri arasında en güçlü arama kurtarma gemilerine sahip Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en yeni ve modern arama kurtarma gemisi TCG Işın, Fransız yolcu uçağının enkazına 65 yıl sonra ulaştı.

1953 yılında dört yolcunun hayatını kaybettiği, 38 yolcunun ise kurtulduğu uçağı, geminin uzaktan kumandalı sualtı robotu Argus, 257 metre derinlikte buldu.

TCG Alemdar, TCG Akın ve TCG Işın’dan oluşan filo, derinlerdeki pek çok batığın bulunmasını da sağlıyor. En modern arama tarama teknolojileriyle donatılan TCG Işın, 3 Ağustos 1953 tarihinde Fethiye Kızılada Feneri açıklarına zorunlu iniş yapan Air France’a ait yolcu uçağını bulmak için harekete geçti.

Fethiye’deki Fransız yolcu uçağının enkazına 65 yıl sonra ulaşıldı

Denize motoru arıza yaptığı için inmek zorunda kalan uçağın izini bulan sualtı araştırmacısı Selçuk Kolay’ın dediği yerlerde aramalar yapıldı. Deniz Yarbay Bahadır Karahan komutasındaki TCG Işın’ın sonarları tarama yaparken, uçağın battığı yerde daha önce de araştırmalar yapan Selçuk Kolay’ın verdiği koordinatlar üzerine, uzaktan kumandalı robot Argus denize indirildi.

TRT Belgesel kanalının programı “Mavi Tutku” ekibinin de bulunduğu geminin mürettebatı büyük keşfe imza atmak için heyecanla var gücüyle çalıştı. Robot Argus, 257 metre derinlikte nihayet uçağın yerini saptadı.
TCG Akın’ın komuta kontrol merkezindeki ilk görüntüleri alan Yarbay Karahan, 65 sene sonra Fransız uçağın batığının bulunduğunu mürettebatına müjdeledi.

“TCG Işın kendini test ederken büyük bir başarıya imza attı”

Toplumun hafızasından silinen uçak kazasının bulunmasını görüntüleyen Mavi Tutku adlı belgesel programın yönetmeni Hakan Aslan, “Dokuz yıldır ülkemizin sualtı zenginliğini ve güzelliğini anlatırken, eşsiz bir tarihe sahip olduğumuzu vurguluyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Türk Deniz Kuvvetleri’nin yüksek teknolojisiyle uçağı unutulan bu uçağı bulduk. TCG Işın kendini test ederken büyük bir başarıya imza attı.

Derinliğin fazla olması uçağın üzerinin yosun gibi başka canlılar tarafından dolmasını engellemiş. Üzerindeki yazılar bile kolaylıkla okundu” ifadelerini kullandı.

Batığın bulunmasını sağlayan Selçuk Kolay yaptığı açıklamada, “Air France uçağının -280 metreye kadar derinlikte olacağını tahmin ediyordum. Bulunması beni çok sevindirdi, böylece bir tarih daha gün yüzüne çıkartılacak.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Air France, Deniz Yarbay Bahadır Karahan, Enkaza 65 yıl sonra ulaşıldı, Fethiye Kızılada Feneri, Fethiye'deki Fransız yolcu uçağı enkazı, Hakan Aslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Robot Argus, Selçuk Kolay, TCG Alemdar, TCG Işın, Türk Deniz Kuvvetleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları