Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Felix atladı, dünya nefesini tuttu / Felix Baumgartner atlayışı ile nefes kesti / İşte o görüntüler

15 Ekim, 2012 | 11:07

Avusturyalı paraşütçü Felix Baumgartner, dünyanın merakla beklediği tarihi uzay atlayışını başarıyla gerçekleştirdi. Felix Baumgartner atlayışı sırasında saatte 1.342,8 km hıza ulaştı. Felix atladı, dünya nefesini tuttu / Felix Baumgartner atlayışı ile nefes kesti / İşte o görüntüler

Salzburglu sporcu Felix Baumgartner, ses duvarını aşan ilk insan olmak için uzaydan ölümüne atladı ve tarihe geçti. ABD ordusundan emekli olan 43 yaşındaki paraşütçü, ABD’nin New Mexico eyaletinde yapacağı ilk rekor denemesini, salı günü havanın fazla rüzgârlı olması nedeniyle ertelemişti.Felix Baumgartner,850 bin metreküplük helyum balonunun taşıdığı 1360 kilogram ağırlığındaki kapsülle gökyüzüne çıkarak, 39 bin metreye ulaştığında kendini boşluğa bıraktı. Baumgartner’in dakikalar sonra paraşütüyle New Meksiko çölüne inişi, ekip arkadaşlarınca coşkuyla karşılandı. Salzburglu Baumgartner, 1960′da saatte 988 kilometre hızla 31 bin metreden atlayan Joe Kittinger’in rekorunu kırmayı amaçlıyordu.

Felix atladı / Felix Baumgartner atlayışı için tıklayın (Video)

Baumgartner, mart ayında yaptığı denemede 21 bin 800 metre irtifadan kendisini boşluğa bırakmış, saatte 587 kilometre hıza ulaşarak 3 dakika 33 saniye sonra New Mexico çölüne inmişti.

Felix Baumgartner atlayışı ile balonla en yükseğe çıkan ve en yüksek mesafeden serbest dalış gerçekleştiren insan oldu. İlk olarak Pazartesi günü yapılması amaçlanan ancak şiddetli rüzgar nedeniyle ertelenen tarihi atlayış, dün akşam beklenenden de yüksek bir noktadan gerçekleşti. Baumgartner, helyum dolu balonun taşıdığı hava kapsülüyle yaptığı yaklaşık 2.5 saat süren tırmanışın ardından, TSİ 21.15’te stratosferden, yani atmosferin 50 km mesafeli ikinci katmanından Dünya’ya atladı. Baumgartner, ilk olarak 39.045 metre yüksekliğe çıkarak, balonla yerden en yüksek mesafeye tırmanan insan unvanını kazandı. Felix Baumgartner atlayışı ile en yüksek mesafeden serbest dalış yapan insan oldu ve 52 yıl önce Joe Kittinger’in yaptığı 31 km mesafeli atlayışı tarihe gömdü.

Avusturyalı hava dalışçısı son olarak, en hızlı serbest dalışı gerçekleştirdi. Uzmanlar, atlayıştan birkaç saat sonra yapılan resmi açıklamada, Baumgartner’in saatte 1.342,8 km hıza ulaştığını duyurdu.

İki küçük not daha; Baumgartner’ın uzaya çıkışı 2 saat 21 dakikada, tarihi atlayışı ise toplam 9 dakika 3 saniyede tamamlandı. Baumgartner’in ses duvarını geçtiği serbest dalışı ise 4 dakika 20 saniye sürdü.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
atlayış, Avusturya, Avusturyalı sporcu, Avusturyalı sporcu Felix Baumgartner, Felix Baumgartner, Felix Baumgartner atlayı, Felix Baumgartner atlayışı, Felix Baumgartner Atlayışı video, Felix Baumgartner uzay atlayışı, Salzburg, Salzburglu sporcu Felix Baumgartner, uzay atlayışı, uzaydan atlayış,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları