Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Facebook dolandırıcılık ağlarına alet olmaya devam ediyor

16 Ocak, 2015 | 11:42

İnternet kullanıcılarının en çok vakit geçirdiği sosyal medya organı Facebook, yeni dolandırıcılık yöntemlerine alet edilmeye devam ediyor. Facebook’ta yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya birçok mağdur çıkardı.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta yeni bir dolandırıcılık yöntemi birçok insanı mağdur etmeye devam ediyor.

NationalTurk’un haberine göre yeni yöntemde kullanıcıların hesabını ele geçiren dolandırıcılar bu kişinin arkadaş listesindekilere mesaj atmaya başlıyor. Hesabını ve şifresini ele geçirdiği kişiymiş gibi sohbet etmeye başlayan dolandırıcı, “arkadaşım tknosadan hediye çekiliş bileti dağıtıyor. seni de düşündüm, hattın faturalı mıydı?” diye soruyor.

Dolandırıcı bu bahaneyle sizden telefon numaranızı istiyor. Eğer telefon numaranızı verirseniz “Telefonuna bir reklam mesajı gönderdim. EVET yazıp cevaplar mısın. Tamamen ücretsizdir” diyerek sizi dolandırıcılık ağına almaya çalışıyor.

Bu sohbetten sonra verdiğiniz telefon numarasına “OASİS den 60 TL degerinde oyun parası satın almak için bu mesajı EVET yazıp cevaplayınız. Bu işlemi siz başlatmadıysanız lütfen bu mesaja onay vermeyiniz. Sorularınız için 02129965555″ şeklinde bir mesaj geliyor. Arkadaşı sandığı kişinin “Tamamen ücretsizdir” demesine inanan kullanıcılar da bu mesajı EVET yazıp cevapladığı zaman dolandırıcılık sistemine kurban oluyor ve mağdurun faturasına dolandırıcılara kaptırdığı 60 TL ekleniyor.

Facebook şifrenizi ve hesabınızı koruyun!

Bu dolandırıcılık ağı, kullanıcıların Facebook şifresinin ele geçirilmesiyle başlıyor. Bu yüzden Facebook kullanırken sitenin önerdiği güvenlik önlemlerine riayet etmeniz önem taşıyor. Facebook hesabınız için mail adresinizi ve cep telefonunuzu doğrulattığınız zaman çalınan hesabınızı geri almak mümkün olabiliyor.

Peki dolandırıcılar Facebook şifrelerini nasıl ele geçiriyor! Şifreleri kırmak için internette birçok program bulunuyor. Ancak bu işin dolandırıcılar tarafından en kolay yöntemi bir sayfayı veya uygulamayı kullanmak için size sunulan “XXX sayfası Facebook bilgilerinize erişmek istiyor” tarzındaki uyarılar. Mümkün olduğunca bu erişimi isteyen Facebook sayfa ve uygulamalarından uzak durmak da gerekiyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
7979, Facebook, facebook oasis, facebook oasis dolandırıcılık, facebook şifre karmı, facebook şifre kırma, facebook şifresi, oasis, oasis dolandırıcılık, Teknosa, teknosa dolandırıcılık,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları