Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Eyfel Kulesi kısa tarihi

07 Mart, 2011 | 16:47

Fransa ‘nın sembolü olan Eyfel Kulesi ‘nin kısa tarihi;

En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, her yıl minyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

Geleceği temsil edeceği düşünülen Eyfel ‘de tam on beş bin parça metal birbirine kaynaklanmış, bunların oluşturduğu yedi bin tonluk ağırlık da kulenin dört ayağına dağıtılmış.

Üç katın her birinde bulunan bar ve restoranlar ise kuleye hayran hayran bakan turistlerin cüzdanlarını hafifletmeye yönelik her türlü önlemi almış durumda!

Bir ” demir yığını” olduğu gerekçesiyle kimilerinin hiç mi hiç hoşuna gitmiyor Eyfel Kulesi. Hatta Guy de Maupassant bir daha dönmemek üzere Paris ‘i terk etmekten söz eder uzun uzun… Ancak bir süre sonra, bir de bakarlar ki, ünlü yazar neredeyse her gün, Eyfel Kulesi ‘ndeki restorandadır. Bu büyük değişikliği de şöyle açıklar Maupassant: ” Paris ‘te bu lanet kulenin görülmediği tek yer burası.”

Büyük bir  hazırcevaplık örneği…

320 metrelik Eyfel Kulesi ‘nin merdivenlerinden tepelere doğru tırmandıkça, çelik yapının heybeti daha da etkileyici hale geliyor. Merdiven sahanlıklarında , Eyfel ‘in tarihi ile ilgili ilginç bilgilen içeren afişler bulunuyor.

Fransız entelektüellerinin, demir yığını olarak niteledikleri Eyfel Kulesi ‘ne muhalefetin en hızlı olduğu yıllarda, kulenin kaldırılıp kaldırılmaması ciddi bir şekilde tarşılılmaya başlanmıştı.

Gazeteler tartışmaların ateşli makalelerini yayımlamakta ve kulenin önü hemen hergün iki tarafın gösterilerine sahne olmuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
eyfel, Eyfel Kulesi, Eyfel Kulesi kısa tarihi, Eyfel Kulesi paris, Eyfel Kulesi tarihçesi, Eyfel Kulesi tarihi, fransa Eyfel Kulesi, Fransa Paris, Guy de Maupassant, Paris, Paris eyfel,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları