Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

“Evliya Çelebi’nin Dünyası” adlı harita sergisi açıldı

07 Ekim, 2011 | 10:51

2011 Yılının UNESCO tarafından Dünya’da Evliya Çelebi Yılı ilan edilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen “Çelebi 400 Yaşında” etkinlikleri kapsamında Aksaray’da da Evliya Çelebi’nin Dünyası adlı harita sergisi açıldı.

Aksaray Kültür Merkezi’nde düzenlenen sergi açılışına Vali Yardımcısı Fikret Zaman, Belediye Başkanı Nevzat Palta, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Doğan ile çok sayıda davetli katıldı. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Doğan, açılış öncesi verdiği bilgide şunları söyledi:

“Evliya Çelebi’nin İslam beldelerindeki seyahati ve bu belgelerle ilgili verdiği bilgiler. Yani seyahatnameden yola çıkarak Evliya Çelebinin seyahatnamesinin üzerinden bir haritalandırmaya gidilmiş. Bu şekilde çok güzel bir eser vücuda getirilmiş. Haritada Evliya Çelebinin doğduğu yer. Doğum tarihi ölüm tarihi. Tam belli olmamakla beraber Kütahyalı bir ailenin soyundan geldiği İstanbul’da yaşadığı ve uzun süre kaldığı ve şu anda da Kasımpaşa’da mezarının bulunduğu rivayet edilmekte. UNESCO Evliya Çelebiyi 2011 yılında Dünya Evliya Çelebi Yılı ilan etti. Onun gezdiği ve bilgi verdiği memleketlerde bu şekilde haritalandırılmış oldu. Evliya Çelebinin seyahatnamesinde ki asıl konu şu günümüz coğrafi bölgeleriyle ilgili çok doğru bilgiler içermesidir. Seyahatnamesinde Aksaray’la ilgili bölümlerde yer almaktadır.”

Yapılan açıklamanın ardından Vali Yardımcısı Fikret Zaman ve Belediye Başkanı Nevzat Palta serginin açılış kurdelesini birlikte keserek hizmete açtılar. Vali yardımcısı Zaman ve Başkan Nevzat Palta, Evliya Çelebinin harita sergisini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dünya Evliya Çelebi Yılı, Evliya Çelebi, Evliya Çelebi dünyası, Evliya Çelebi Yılı, Evliya Çelebi’nin Dünyası, Fikret Zaman, Turizm Bakanlığı, Turizm Haberleri, UNESCO, UNESCO Evliya Çelebi, UNESCO News,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları