Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

EuroVelo Direktörü Bodor Muğla’ya geldi

14 Şubat, 2013 | 20:41

EuroVelo Direktörü Bodor Muğla'ya geldi EuroVelo Direktörü Adam Bodor, Muğla’ya geldi.

Bodor,Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Çalıştayı için Muğla’ya geldi.

Bodor, EuroVelo Koordinatörü Feridun Ekmekçi ve bir grup bisikletçi, valilik önünden Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO)’ndaki toplantıya bisikletle gitti.

Grubu uğurlayan Vali Vekili Faruk Necmi Kurt, Direktör Bodor’u misafir etmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Bu organizasyonun turizmi çeşitlendirmek ve 12 aya yaymak için çok faydalı olacağını vurgulayarak, “Turizmin kıyılardan iç bölgelere çekilmesi, deniz, kum, güneş üçlüsünün dışında sahip olduğumuz potansiyellerin tanıtımı yönünden önemli bir proje.” dedi.

Çalıştayda bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Mestan Yayman ise Avrupa’nın Türkiye’yi tanımadığını savundu. Avrupa’dan gelen turistlerin ülkelerine döndüklerinde Türk elçisi olduğunu belirterek, “Kendimizi dünyaya tanıtmak için olmazsa olmaz faktörlerden birisi turizm. Avrupa nüfusunun sadece yüzde 10’u Türkiye’ye gelebilmiş. Yüzde 51’ini getirebilirsek, ekonomik anlamda büyük bir ivme kazanmış olacağız. Bölgesel ve ulusal EuroVelo koordinasyon merkezinin Muğla’da açılması için Direktör Adam Bodor’dan destek bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Bisikletin çevre için çok önemli olduğunu kaydeden Vali Yardımcısı Yayman, “Ülkemize gelen 30 milyon turistin 1 milyonunun bisikletle gelmesi, çevreye çok büyük katkı sağlayacaktır. Hem insan sağlığı hem de çevre için bisiklet turizmi olmazsa olmazdır.” şeklinde konuştu.

MUTSO Başkanı Bülent Karakuş ise, “EuroVelo uzun yol bisiklet rotaları, geçtikleri ülkeler ve şehirlerde sürdürülebilir alternatif turizm olanağı, sosyoekonomik yapıya destek, uluslararası tanınırlık ve prestij sağlamaktadır. Bu yüzden bu projeyi çok önemsiyoruz.” dedi.

EuroVelo Direktörü Bodor da yılda 2,3 milyar günlük tur yapıldığını, bisikletle seyahat eden 20,4 milyon kişinin, konakladığı yerlerde ortalama 57 euro harcadığını belirtti. Bisiklet turizminin Avrupa’da yıllık 44 milyar euroluk ekonomik girdi sağladığını kaydederek, “Bisiklet turlarının ilk aşamasında küçük şehir turları yapılıyor. Bunun dışında yakın şehirlere giden aileleri görebiliyoruz. Farklı bisiklet etkinliklerine katılan gruplar da mevcut. Diğer bir grup da elektronik bisiklet kullanılanlar. Temel grup ise bisikletle tatile gitmek isteyenler. Bütün bu etkinlikler gittikçe artıyor.” diye konuştu. Bisiklet turlarına çıkanların çekici, güvenilir ve rahat rotalara ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Bodor, “Bütün bunlar, EuroVelo’daki yarım milyon insanın aradığı şey. Buraya gelme sebebimiz de bu. Yerel, bölgesel ve ulusal rotaların hepsi iç içe. EuroVelo ağında, 14 rotada 70 bin km. yolumuz var. Bir bölgedeki bisiklet rotalarının EuroVelo ağına alınması için bazı şartlara uygun olması gerekli. Düzenlenecek rotalarda, araç yolunun yanısıra ayrı bir bisiklet yolu olmalı. Tahsis edilen yol yayalar ve diğer araçlar tarafından kullanılıyorsa işaretlerle belli edilmeli, bisikletlere uygun yollar olmalı. Mümkün olduğunda asfaltlanmalı, doğa koruma kurallarına uygun kaplama yapılmalı. Mümkünse araç trafiğinin az olduğu yerler tercih edilmeli.” dedi.

Türkiye Koordinatörü Ekmekçi ise EuroVelo ağına katılım süreciyle ilgili bilgi verdi. Daha sonra Vali Yardımcısı Yayman, Direktör Bodor ve protokol üyeleri, EuroVelo pastasını kesti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Adam Bodor Muğla, Bodor, EuroVelo Direktörü, EuroVelo Direktörü Adam Bodor, EuroVelo Direktörü Bodor, Muğla, MUTSO Başkanı Bülent Karakuş,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları