Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Eski Van şehri,Türkiye’nin önemli inanç merkezi olacak

05 Kasım, 2012 | 11:42

Eski Van şehrinde bulunan Hüsrevpaşa ve Kayaçelebi camilerinin ardından Horhor Camii de restorasyon çalışmaları tamamlanarak, önümüzdeki yıl Ramazan ayında ibadete yetiştirilecek.

Yine aynı alanda Van Kalesinin etrafında bulunan Kızıl Cami, Ulu Cami, Abbasağa Camii, Hüsrevpaşa Çifte Hamamı ve Hüsrevpaşa Hanı’nın projeleri hazırlanmış halde. .

Eski Van şehrinde bulunan ve daha önce ibadete açılan Hüsrevpaşa Camii’nin, depremde minaresi ve son cemaat kısmının hasar görerek yıkıldığını belirten Vali Münir Karaloğlu, depremde aynı şekilde yıkılan Kayaçelebi Camii’ndeki restorasyon ve onarım çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Hüsrevpaşa ve Kayaçelebi camileri ile birlikte Horhor Camii’ni de inanç turizmine kazandıracaklarını anlatan Karaloğlu, şöyle devam etti: “Horhor Camii ve Medresesi, önemli bir merkez. Burayı ayağa kaldırıp kalenin zirvesinde Süleyman Han Camii, eteğinde ise Horhor Camii ile insanlarımızın ziyaret edeceği mekânlar haline getireceğiz. Buraların restore edilerek turizme kazandırılması, inanç turizmi açısından çok önemli. Van, zaten başlı başına Türkiye’nin inanç turizmi açısından en önemli merkezlerinden biridir. Ama bunu destekleyecek yapıları ortaya çıkarmamız lazım.”

Vali Münir Karaloğlu’nun, eski Van şehrindeki incelemelerinde Yardımcısı Atay Uslu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İzzettin Polat, Van Rölöve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ da hazır bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Eski Van, Eski Van şehri, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Muzaffer Aktuğ, Van, Van Turizm, Van valisi,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları