Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Eski THY Başkanı: İstanbul’a 3. havalimanı gereksiz

14 Mart, 2013 | 10:29

Eski THY Başkanı: İstanbul’a 3. havalimanı gereksiz Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu eski Başkanı Candan Karlıtekin, İstanbul’a 3. havalimanı yapılmasının gereksiz olduğunu söyledi.

Karlıtekin, onun yerine mevcut havalimanlarına yapılacak yatırımla ihtiyacın giderilebileceğini belirtti.

Candan Karlıtekin, twitter adresinden yaptığı açıklamada 3. havalimanı ihalesinin iptal edilmesi temennisini dile getirdi. “İnşallah aklıselim galip gelir ve 3. Havalimanı Projesi iptal olur.” ifadesini kullanan Karlıtekin, Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarına yapılacak paralel pistlerle senelik 75’er milyon yolcu kapasiteli alanların ihtiyacı karşılayabileceğini belirterek, şu mesajları paylaştı:

“Atatürk Havalimanı’ndaki askeri alanın daha evvel mütabık kalındığı gibi DHMİ’ye devri beni umutlandırdı. Atatürk Havalimanı zaten oluşmuş bir ulaşım altyapısının üzerinde oturuyor. 85 milyon yolcu/yıl’a göre avan projesi bile hazır. Atatürk Havalimanı tamamen ortadan kaldırılmadıkça gökyüzü kullanım kısıtları nedeniyle 3 havaalanı birden (eşzamanlı) randımanlı işletilemez. Atatürk Havalimanı’nı iptal etmek yazıktır. Zaten esas sorun arazinin emlak geliştirme projeleri açısından kazandığı yüksek değer. 3. liman işi İstanbul’un genel imarı ile alakalı bir konu ve tek başına ele alınması da doğru değil.”

İstanbul’a yeni bir havayolu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İstanbul’un mevcut havalimanlarının ihtiyaca cevap veremediği gerekçesiyle Arnavutköy ilçesinde yeni bir havalimanı kurmak üzere harekete geçti. Bunda Atatürk Havalimanına ilave bir pist yapılması için gereken boş alan olmaması, kısıtlı kapasite yüzünden yeni yük ve charter uçuşlarıyla, yeni sefer başlatmak isteyen yabancı havayolları ve ilave sefer eklemek isteyen yerli havayollarına izin verilmemesi etkili olmuştu. Bakanlık, yeni havalimanı için 24 Ocak 2013’te başlattığı ihale sürecini 3 Mayis 2013 günü sonlandıracak. İhaleye TAV, Alarko, IC, Limak, Sabancı ve Varyap Holding ilgi gösteriyor. İhale yüzde 20 özkaynak zorunluluğu öngörüyor. İşletme süresi ise 25 yıl olarak sabitlendi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atatürk Havalimanı, İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Haberleri, İstanbul havalimanı, İstanbul yeni havalimanı, Sabiha Gökçen Yer Hizmetleri, Türk Hava Yolları, Türk Hava Yolları başkanı, Türk Hava Yolları Uçağı,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları