Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Eski THY Başkanı: İstanbul’a 3. havalimanı gereksiz

14 Mart, 2013 | 10:29

Eski THY Başkanı: İstanbul’a 3. havalimanı gereksiz Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu eski Başkanı Candan Karlıtekin, İstanbul’a 3. havalimanı yapılmasının gereksiz olduğunu söyledi.

Karlıtekin, onun yerine mevcut havalimanlarına yapılacak yatırımla ihtiyacın giderilebileceğini belirtti.

Candan Karlıtekin, twitter adresinden yaptığı açıklamada 3. havalimanı ihalesinin iptal edilmesi temennisini dile getirdi. “İnşallah aklıselim galip gelir ve 3. Havalimanı Projesi iptal olur.” ifadesini kullanan Karlıtekin, Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarına yapılacak paralel pistlerle senelik 75’er milyon yolcu kapasiteli alanların ihtiyacı karşılayabileceğini belirterek, şu mesajları paylaştı:

“Atatürk Havalimanı’ndaki askeri alanın daha evvel mütabık kalındığı gibi DHMİ’ye devri beni umutlandırdı. Atatürk Havalimanı zaten oluşmuş bir ulaşım altyapısının üzerinde oturuyor. 85 milyon yolcu/yıl’a göre avan projesi bile hazır. Atatürk Havalimanı tamamen ortadan kaldırılmadıkça gökyüzü kullanım kısıtları nedeniyle 3 havaalanı birden (eşzamanlı) randımanlı işletilemez. Atatürk Havalimanı’nı iptal etmek yazıktır. Zaten esas sorun arazinin emlak geliştirme projeleri açısından kazandığı yüksek değer. 3. liman işi İstanbul’un genel imarı ile alakalı bir konu ve tek başına ele alınması da doğru değil.”

İstanbul’a yeni bir havayolu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İstanbul’un mevcut havalimanlarının ihtiyaca cevap veremediği gerekçesiyle Arnavutköy ilçesinde yeni bir havalimanı kurmak üzere harekete geçti. Bunda Atatürk Havalimanına ilave bir pist yapılması için gereken boş alan olmaması, kısıtlı kapasite yüzünden yeni yük ve charter uçuşlarıyla, yeni sefer başlatmak isteyen yabancı havayolları ve ilave sefer eklemek isteyen yerli havayollarına izin verilmemesi etkili olmuştu. Bakanlık, yeni havalimanı için 24 Ocak 2013’te başlattığı ihale sürecini 3 Mayis 2013 günü sonlandıracak. İhaleye TAV, Alarko, IC, Limak, Sabancı ve Varyap Holding ilgi gösteriyor. İhale yüzde 20 özkaynak zorunluluğu öngörüyor. İşletme süresi ise 25 yıl olarak sabitlendi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atatürk Havalimanı, İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Haberleri, İstanbul havalimanı, İstanbul yeni havalimanı, Sabiha Gökçen Yer Hizmetleri, Türk Hava Yolları, Türk Hava Yolları başkanı, Türk Hava Yolları Uçağı,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları