Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Eski pasaportlara yeni düzenleme geldi

20 Aralık, 2010 | 19:19

Çipli pasaportlara geçişle birlikte eski pasaportların uzatma işlemlerinin 2011 yılı Şubat ayından itibaren yapılmayacağı bildirildi.

Normal pasaportlar 2015 yılına kadar kullanılabilecek ancak süresi bitenler Şubat ayından sonra uzatılmayacak. Vize bulunan eski pasaportlar ise çipli pasaport işlemlerinin ardından iade edilecek.
Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) belirlediği standartlarda üretilen çipli pasaporta geçiş 2015 tarihine kadar zorunlu tutulmuyordu. Ancak pasaport şubelerindeki izdihamın bitmesi üzerine yeni çıkarılan bir genelge ile 1 Şubat 2011 tarihinden sonra herkese zorunlu çipli pasaport verilmeye başlanacak.

Vatandaşların yasa yürürlüğe girmeden önce eski pasaportuna vize aldıysa endişe etmelerine gerek olmadığı belirtildi. Çünkü Şubat 2011’den önce yapılan uzatmalar ve alınan vizeler geçerli olacak. Yeni pasaportlarla birlikte eski pasaportlar vatandaşlara iade ediliyor ve üzerinde vize olan eski pasaportlar yeni ile birlikte taşınarak vizeler kullanılıyor.

2015’E KADARDI!

Geçen Haziran ayında vatandaşlara verilmeye başlanan çipli pasaport sistemine geçilmesinin ardından, eski pasaportların da 24 Kasım 2015 tarihine kadar uzatılması söz konusuydu. Fakat yapılan yeni düzenlemeyle birlikte gelecek Şubat ayından itibaren süresi biten eski pasaportlarda uzatılmaya gidilmeyecek.

Yapılan yeni düzenlemeye gerekçe olarak da eski pasaportlarla vize başvurusunda bulunan T.C vatandaşlarına zorluk çıkarılması ve emniyetteki yoğunluğun azalması gösterildi.
Nisan ayında yürürlüğe giren kanunun ardından, yasa çıkmadan önce alınan pasaportlarla özellikle Avrupa Birliği( AB) ülkelerine gitmek için vize başvurusunda bulunan vatandaşların olumsuz cevap alması ve yeni tip pasaportların yürürlüğe girdiği ilk günlerdeki yoğunluğun azaldığı gerekçesiyle eski pasaport süresi 2011’e çekildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupa Birliği, Avrupa Birliği Ülkeleri, Çipli pasaportlar, Eski Pasaport, Eski pasaportlar Düzenleme, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları