Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Eşekleri sakatlayan obez turistler Yunan Adası Santorini’yi karıştırdı!

30 Temmuz, 2018 | 14:46

Eşekleri sakatlayan obez turistler Yunan Adası Santorini'yi karıştırdı!

Eşekleri sakatlayan obez turistler Yunan Adası Santorini’yi karıştırdı. Eşsiz güzellikleri ile yaz mevsiminin vazgeçilmez tatil yerlerinden olan Yunan Adaları’nın en güzeli Santorini’de normalin üstünde kilosu olan ‘şişman turistler’ eşeklere binerek sakatlanmalarına neden oluyor.

Eşsiz güzellikleri ile yaz mevsiminin vazgeçilmez tatil yerlerinden olan Yunan Adaları‘nın en güzeli Santorini’de normalin üstünde kilosu olan ‘obez turistler’ eşeklere binerek sakatlanmalarına neden oluyor.

Obez turistler Yunan Adası Santorini'yi karıştırdı

Eşekleri sakatlayan obez turistler Yunan Adası Santorini’yi karıştırdı

Türk tatilcilerin de oldukça rağbet ettiği, yeni evlenen çiftlerin balayı tatillerini geçirmek için akın ettiği Yunan Adaları’nın en güzellerinden olan Santorini‘de ‘eşek’ tartışması sürüyor.

Hayvan hakları savunucuları, Santorini Adası‘na gelen obez turist sayısının artması ile birlikte eşeklerin eziyet çektiğini ve hayvanların haftanın her günü barınak, dinlenme ve su ihtiyaçları yeteri kadar karşılanmadan yaralanmalara ve hatta sakatlandıklarını iddia ediyorlar.

Yunan Adası Santorini'de obez turistler eşekleri sakatlıyor

Aşırı kilolu turist oranının artmasının eşeklere zarar verdiğini aktaran havyan hakları aktivistleri, yine eşeklerden en iyi şekilde yararlanmak isteyen yerli halkın eşekleri daha ağır yükleri taşıyabilmeleri için katırlarla çiftleştirip melezlemeye çalıştığını da belirtmekteler.

Haftanın her günü 568 basamak merdiven çıkıyorlar

Haftanın her günü 568 basamak merdiven çıkıyorlar

Denizi, kumsalları, eğlencesi, doğal güzellikleri ve tarih kokan sokakları ile yaz aylarının vazgeçilmez Yunan Adası Santorini’nin eşeklerine yardım etmek amaçlı kurulan dernekten yapılan açıklamada, “Hayvanların kendi vücut ağırlığının % 20’sinden fazlasını taşımaması tavsiye ediliyor.” denildi

WTS ile Yunan Adaları Turları’nın keyfini çıkarın!

Obez turistlerle birlikte, aşırı sıcaklar ve yeterince su verilmemesi de eşekleri oldukça hırpalıyor. Buna bir de Fira kasabasına gidip 568 basamaklı Arnavut kaldırımını 30 dereceye varan sıcakta dinlenmeden ve su içmeden inip çıktıklarını eklenince eşekler konusunda ortalık iyice karışıyor.

Yunan Adası Santorini’de bulunan eşeklerin eziyet çektiğine dikkat çeken yardım kurumlarından yapılan açıklamada ise, “Eşeklerin taşıyacağı yük için bir kilo kısıtlaması olmalı. Ancak bu nasıl uygulanacak ve bunun gerçekleşmesini kim sağlayacak? Şimdi eşekleri katırlarla melezlemeye çalışıyorlar çünkü eşekler yeterince güçlü değiller.” ifadelerine yer verildi.

10 yıl önce Atina’dan Santorini’ye taşınan ve çalışan eşeklere yardım etmek için Santorini Hayvan Refah Derneği’ni kuran 42 yaşındaki Christina Kaloudi, son 10 yıl içinde Amerika, Rusya ve İngiltere’den Santorini’ye gelen aşırı kilolu turist sayısının üç kat birden arttığını belirtti.

Uçurumun kenarından itiliyorlar!

Uçurumun kenarından itiliyorlar!

Christina, “Adalarda tatil sezonu artık eskisinden çok daha uzun, bu eşeklerin yıl boyunca daha fazla çalıştığı anlamına geliyor.” derken, eşeklerin ayrıca inşaat malzemeleri ve ağır çöpler taşıdıklarını, çalışma hayatının sonuna geldiklerinde ise genellikle ölüme terk edildiklerini veya bir uçurumun kenarına itildiğine dair iddialarda da bulundu.

Yaz mevsimi boyunca günde beş yolcu gemisiyle 1.200 civarında turistin geldiği beyaz evleriyle ünlü balayı adası Santorini Adası’nda “kilolu” turist sayısı son 10 yılda 3 kat artmış durumda.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Christina Kaloudi, Havyan hakları, Kilolu turist, Obez turistler, Santorini, Santorini Adası, Santorini Hayvan Refah Derneği, Yunan Adaları, yunan adası,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları