Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Erzurum’daki salyangozu andıran kayayı parçaladılar!

01 Aralık, 2018 | 13:01

Erzurum'daki salyangozu andıran kayayı parçaladılar!

Erzurum’daki salyangozu andıran kayayı parçaladılar. Oltu’nun Kayaaltı Mahallesi’ndeki bulunduğu yerde korunmaya alınması tartışılan salyangozu andıran kaya haberin çıkmasının ardından parçalandı. Kayaya definecilerin zarar verdiği düşünülüyor.

Erzurum’un Oltu ilçesi Kayaaltı Mahallesi’ndeki bulunduğu yerde korunmaya alınması tartışılan salyangozu andıran kaya haberin çıkmasının ardından parçalandı. Kayaya definecilerin zarar verdiği düşünülüyor.

Erzurum’daki salyangozu andıran kayayı parçaladılar

Geçtiğimiz hafta Erzurum’da bulunmasının ardından Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü Şehit Cuma Tabiat Müzesi’nde Mineraloji ve Petrografi Uzmanı olarak görev yapan Dr. Koray Sözer, 1 metre 40 santim uzunluğunda ve 90 santim yüksekliğindeki kayada inceleme yaptı.

Salyangoz kayayı parçaladılar

Hürriyet’in haberine göre, Dr. Koray Sözer, salyangoz benzeri kayanın yaklaşık 70 milyon yıl önce derin denizlerde oluşmuş sedimanter yapılardan biri olduğunu söyleyerek, “Çok önemli bir ekonomik değeri yok. Sadece görsel açıdan güzel bir görünüme sahip.

Müzeye koyabilirdik ancak çok fazla kırık ve çatlak bulunduğu için yerinde bırakmaya karar verdik. Salyangoz kaya burada korumaya alınabilir. Bu tür kayalar özellikle derin denizlerin çekilmesiyle oluşmuştur. Bu oluşuk da, derin denizlerde oluşmuş sedimanter yapılardan bir tanesidir. Bu tür bölgelerde çok sık olmasa da görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ancak önceki gün salyangoz kaya parçalandı. Bölge halkı, kayayı define avcılarının kırmış olabileceğini belirtti. Vatandaşlar, definecilere ağır cezalar getirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Defineciler, Dr. Koray Sözer, Erzurum Oltu, MTA, Petrografi Uzmanı, Salyangoz kaya, Sedimanter,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları