Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay: Turizmde hedef ilk 5 içinde olmak

11 Ekim, 2012 | 11:54

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin 2012-2013 Akademik Yılı açılış programına katıldı.

Öğrencilere akademik yılın ilk dersini anlatan Ertuğrul Günay, Türkiye’nin turizm hedefleri ve gelinen nokta ile ilgili kapsamlı bilgiler verdi. Bakan Günay, Türkiye’nin 28 milyar dolar civarında turizm geliri olduğunu ve 31 milyon 400 bin turistle de dünya sıralamasında 6. Sırada bulunduğunu kaydetti. Bakan Günay, Türkiye’nin turizm hedefini ilk 5 olarak belirledi.

Florya’daki kampüste düzenlenen törene üniversite akademik kadrosu ile Rektör Prof.Dr. Yadigar İzmirli, üniversitenin mütevelli heyeti başkanı Dr. Mustafa Aydın ve öğrenciler katıldı. Tören Mimar Sinan Üniversitesi öğencilerinin müzik dinletisiyle başladı. 3 parça sunan grup daha sonra sahneden ayrıldı. Bakan Günay’ın Ankara’daki başka bir programa yetişmek için grubun dinletisini erken bitirmesini istediği belirtildi. Kürsüye gelen Bakan Günay, programa yetişmek için böyle bir ricada bulunduklarını belirterek bunun için gruptaki müzisyenlerden özür dilediğini söyledi.

Sözlerine herkesin en iyi bildiği işi anlatması gerektiğini belirterek başlayan Günay, bunun için de görevde bulunduğu süre içinde bakanlık olarak yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini içeren bilgiler verdi. Türkiye’nin turizm gelirlerinin yaklaşık 28 milyar dolar civarında olduğunu ve bunun karşılığında 31 milyon 400 bin turist ağırlandığını anlatan Günay, bu verilere göre Türkiye’nin uluslar arası kurumların verilerine göre 6. Sırada bulunduğunu dile getirdi. Hedef olarak ilk 5 sırada bulunmayı amaçladıklarını anlatan Günay, 50 milyar dolar gelir ve 50 milyon turist hedefi için çalıştıklarını anlattı.

Çevre ülkelerdeki siyasi gelişmelere göre Türkiye’nin turizm gelirleri ve turist sayısının etkilendiğini anlatan Günay, bu yıl yaşanan olumsuzluklar nedeniyle hedefleri aşağı çektiklerini ancak yine de 2011 verilerini geride bıraktıklarını kaydetti. Günay, “yaşanan sorunlar nedeniyle orada rezervasyonlar iptal edildiği için iptaller bir ölçüde geri döndüğü için bir ölçüde yakaladı. Bizim 2010 rakamımız 28 buçuktu. Ben 30’u geçeriz diye telaffuz ediyordum. Ve 31’in üzerine çıktık. Biz bu yıl tersine bir süreç yaşıyoruz. Akdeniz çanağının güneyi yeniden canlanmaya başladı. Bu sefer Akdeniz’de bizim coğrafyamızda sorunlar oluşmaya başladı. Bundan kaynaklanan bazı sıkıntılara rağmen, 2011’i geçemesek de 2010’unüzerinde yer tutarız diyorduk. Nitekim 7. Ay sonuçları itibariyle 2011 yılının da üzerindeyiz.” dedi.

Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Musafa Aydın da kuruluşundan bugüne kadar hayal ettikleri eğitim sistemi ve üniversiteyi anlatan bir konuşma yaptı. Hayalindeki üniversiteyi anlatan Aydın, halktan kopmayan, öğrencilerin başarı için yarıştığı, akademik kadronun da bu başarıya ayak uydurmak için çaba harcadığı bir üniversite hayal ettiğini söyledi.

Bakan Günay’a konuşmasının ardından Mütevelli Heyeti Başkanı Aydın tarafından öğrencilerin hazırladığı bir tablo hediye edildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dr. Musafa Aydın, Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Turizm, Turizm eğitim, Türkiye turizm, Türkiye Turizmi, Turzm haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları