Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay turizm sezonunu değerlendirdi

22 Ağustos, 2012 | 14:30

Ertuğrul Günay turizm sezonunu değerlendirdi/Turizm Haberleri

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Suriye, İran ve İsrail ile ilgili sıkıntıların ve Avrupa ekonomisinin daralmasının Türkiye’nin turizmini olumsuz etkilediğini belirterek, ”Bu yılı, 2011 kadar yükselmesek bile 2010’un üzerinde bir yerde atlatacağız diye umut ediyorum. Yine 30 milyonun üzerinde bir rakam öngörüyoruz” dedi.

Bakan Günay, AA muhabirine, Türkiye’nin bu yılki turizm hedefleri ile Ortadoğu’daki olaylar ve Avrupa’daki ekonomik krizin ülke turizmine yansımalarını değerlendirdi.

Geçen yıl turizm rakamlarının beklenenin üzerinde gerçekleştiğini dile getiren Günay, ”Kuzey Afrika iflas etmişti ve buradaki rezervasyonlar bize döndü. Üstelik o zaman Suriye ve İran ile böyle gergin değildik. Suriye’den, İran’dan da çok sayıda gelen olmuştu” diye konuştu.

İsrail’den gelen turist sayısının da azaldığını belirten Günay, ”2010’dan bu yana geleneksel pazarlarımızdan, sadece İsrail’den 400 bin kadar kaybımız var. Hükümetler arası gerginlik, bir miktar İsrail halkına yansıdı. İsrail durdurdu biraz Türkiye’yi. Biz o açığı kapatıp üstüne doğru çıkıyorduk. 28,5 milyondan geçen yıl 31,5 milyon turist sayısına ulaştık. Ancak ben geçen yıl ’30’u aşarız’ diyordum. 31’i aşmak biraz fazla oldu” dedi.

Suriye ile ciddi bir gerginlik yaşandığını vurgulayan Günay, şunları kaydetti:

”Suriye’den gelenlerin sayısı 750 bine ulaşmıştı. İran ile siyasi bir sıkıntımız var. İran, Türkiye’nin reklamlarını tamamen engelledi. İran’dan gelenlerin sayısı 1,5 milyon civarındaydı. Bunun üzerine geleneksel olarak 4 yıldır İsrail’den gelenlerin kaybını da koyduğumuzda en az 2 milyon kayıpla başlıyoruz.”

”Avronun yükselmesi de duraksamalara neden oldu”

Avrupa’da ekonominin daraldığına işaret eden Günay, Almanların, turistleri, ”Uzağa gitmeyin, İtalya, İspanya veya Yunanistan’a gidin” diyerek, yardım ettikleri yerlere yönlendirmeye çalıştığını, İngilizlerin, Türkiye uzak geldiğinden İspanya’ya gitmekle yetinmeye başladığını söyledi.

Avrupa piyasasının daralması, Rusya’da rublenin değer kaybetmesi ve doların yükselmesinin, ekonomik ve siyasi olarak dar geçitten geçildiğini gösterdiğini belirten Günay, Avronun son zamanlarda bir miktar yükselmesinin de bazı duraksamalara neden olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin dünyada bilinen bir turizm ülkesi olduğuna dikkati çeken Bakan Günay, ”İnşallah bundan sonra bir sıkıntı olmazsa, yaz sonuna, hatta aralık ayına kadar sürecek turizmimiz” dedi.

”İstanbul, İzmir geçen yıldan çok daha iyi olacak”

”2012’yi, 2011 kadar yükselmesek bile inşallah 2010’un üzerinde bir yerde atlatacağız diye umut ediyorum” diyen Günay, şöyle devam etti:

”Doluluk oranlarına bakıyorum, ilgili firmalardan alıyorum, şu anda kötü değiliz. Ancak 2011’de her şeyin yükseldiği ortamı bu dönemde yaşamıyoruz, küçük düşüşler var. İstanbul çok iyi, yüzde 15’lerin üzerinde. Bu durum, daha çok Avrupalıların geldiği deniz turizmine, deniz kıyılarına yansıyor. Şehir turizmine çok yansımıyor. İstanbul, İzmir, bence geçen yıldan çok daha iyi olacak.
Yine 30 milyonun üzerinde bir rakam öngörüyoruz. Bu, bizim için şimdilik iyi bir rakamdır. 2023’e 50 milyon hedefimiz var. Bu trend böyle devam ederse yakalayacağız.”

”Önemli olan geleni değil, geliri artırmak”

Gelen sayısını artırmaktan çok geliri artırmanın önemli olduğuna işaret eden Günay, şöyle konuştu:

”Hesaplama yöntemlerimizi düzeltmek için TÜİK ile ortak çalışıyoruz. Mesela yurt dışından turist getiren tur operatörlerinin Türkiye’ye bıraktığı payı yüzde 40’larda hesaplıyor, aslında yüzde 50-55 olması lazım. THY’nin ve diğer şirketlerin taşımaları bu hesapta görünmüyor. Bunları kattığınızda Türkiye’nin turizm geliri 30 milyar dolara doğru çıkıyor.

Gelenin evet faydası var, ülkemizi görüyor, memnun ayrılıyor ama yıpratma, tüketim riski de var. O yüzden gelen sayısını makul ölçüde artırıp geliri daha fazla yükseltmenin yöntemlerini bulmaya çalışıyoruz. Turizmi kültüre yaymaya çalışmak, yemeği Türkiye turizminin sunumu içine katmak, geleneksel el sanatlarını daha çok satabilmek konusundaki gayretlerimizle, turizmden daha çok gelir elde etmeyi hedefliyoruz.”

Kurban Bayramı tatili uzatılsın teklifi

Bu yıl Kurban Bayramı’nın haftanın ortasından başlayacağına işaret eden Günay, Bakanlar Kurulu’na, arife ve bayramın dışında kalan iki günün de tatile eklenmesini teklif edeceğini bildirdi.
Günay, ”Eğer 2 gün de tatile eklenirse 8-9 gün kazanıyoruz ki ekimin 20’si civarı Türkiye’de turizmin çok uygun bir zamanıdır. İnsanlar kışa girmeden önce güneş görsün, tarih görsün, gezsinler. Eğer o zaman da bir 9 güne tatili uzatabilirsek bir ikinci hamle de orada olacak” dedi.

Sürat tekneleri ve köpük partileri

Tatil beldelerindeki sürat teknesi kazaları ve köpük partilerinde yerli ve yabancı turistlerin hayatını kaybetmesiyle ilgili de Günay, yönetmeliklerin, bu konuda daha dikkatli davranmayı ve bireysel spor yapan, yüzen insanlardan uzak kalmayı öngördüğünü anlattı.
Ancak zaman zaman bu tür özensizliklerin yaşandığını belirten Günay, şunları söyledi:

”Tabii 30 milyon yabancının geldiği bir ülkede, turizm polisinizin, sizin ya da filan belediyenin her anı teker teker denetlemesi mümkün değil. Biraz işletmeler kendisi denetleyecek. Son zamanlarda canımızı sıkan olaylar oldu. Ben de geçen gün bu olaylar üzerine yeniden valiliklere denetimleri yaygınlaştırmaları ve denetim periyotunu sıklaştırmaları konusunda bir yazı yazdım. Bunu dikkatle takip edeceğiz.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay turizm sezonu, İstanbul, İzmir, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TÜİK, turizm rakamları, turizm sezonu, Türkiye turizm, Türkiye turizm sezonu, ültür ve Turizm Bakanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları