Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay: 2023’te 50 milyon turist ve 50 milyon dolar gelire ulaşacağız

05 Haziran, 2012 | 12:13

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2023 yılı hedeflerinin 50 milyon turist olduğunu söyledi.

50 milyar dolar turizm gelirine ulaşarak dünyada ilk 5 arasına girmeyi hedeflediklerini ifade eden Günay, bu konuda ekonomi bakanlığı müşavirlerinin desteğini arkalarında hissetmek istediklerini kaydetti.

Ekonomi Bakalığı’nın koordinasyonunda bu yıl ikincisi gerçekleşen Ticaret Müşavirliği Konferansı’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, turizm ve kültürde gelinen noktayı, hedefleri anlatan bir konuşma yaptı. Burada müşavirlere seslenen Günay, dünyada 40 müşavirliklerinin olduğunu anlatarak, Ekonomi Bakanlığı’nın müşavirlerinin desteğine değindi. Turizmin ekonomiye çok büyük katkısının olduğunu aktaran Günay, dünyadaki bütün milletlerin dayanışmasında, hoş görüsünde turizmin katkısının önemine dikkat çekti.

2002 yılında hükümete geldiklerinde turist sayısının 10 milyon olduğunu anımsatan Günay, şimdi ise bu sayının 30 milyonu aştığını, dünyada 1 milyar civarında turistin gezdiğini kaydederek, turist sayısı bakımından Türkiye’nin 6. sırada olduğunu vurguladı. Günay, ayrıca Türkiye’nin artık turizmde Mısır ve Yunanistan gibi ülkelerin olmadığını, yarıştıkları ülkelerin Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin olduğunu belirtti.

TÜİK’in turizm ile ilgili rakamlarına da değinen Bakan Günay, buna göre Türkiye’nin geliri 23 milyar dolar gelirinin bilindiğini ama bu rakamın en asgari rakam olduğunun altını çizerek, belirlenen rakamın içerisinde VIP yolcularının, marinadan gelenlerin ve iş adamaları gibi bazı kolların olmadığını, bunlarla birlikte bu rakamı 28 milyar dolar hesapladıklarını dile getirdi.

“TANITIMLARDA İNSAN UNSURLARI KULLANILDI”

Türkiye’ye 2012 yılın bu ayına kadar 5 bin 600 milyon turist geldiğini söyleyen Günay, bu sayının geçtiğimiz yılın rakamlarına ulaşamadığını fakat bu açığın kapatılabileceğini aktardı. Turizmde 2020 öngörülerinden de bahseden Günay, “2020 yılına kadar kültür turizminin genel turizm oranlarından fazla artacağı öngörülüyor. İnsanlar tatil karalarını online ortamdaki yorumlara göre yapıyor. İnternet üzerinden rezervasyon yapımı ve bilet alımı büyük oranlarda arttı. Dijital tanıtıma ağırlık verildi. Tanıtımlarda duygulara hitap eden mesajlar verildi. Tanıtımlarda insan unsurları kullanıldı.”

Günay, 2023 stratejilerinin olduğunu vurgulayarak, turist sayısında 50 milyon sayısını yakalayacaklarını ve bunu kendileri için çok zor olmayacağını, 50 milyar dolar gelir elde ederek, dünyada ilk 5 arasına girmeyi hedeflediklerini söyledi. Reklam faaliyetlerinin de geniş bir şekilde devam ettiğini anlatan Günay, Ramazan ayı için hazırladıkları reklamları önek gösterdi.

Turizim müşavirliklerinin sayısının yetersiz olduğunu anlatan Günay, Ekonomi Bakanı Çağlayan’dan kendilerine destek olunmasını istedi. Bakan Çağlayan da bu karşılık olarak, “Bizim 200 müşavirlimizin sayısı 250 olacak. Merak etmeyin sanki sizin bakanlığın müşavirliğiymiş gibi çalışacaklar.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay Haberleri, Ertuğrul Günay Terör turizm, Ertuğrul Günay turist geliri, Fransa, İspanya, İtalya, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TÜİK, turist geliri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları