Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay: 30 Milyon turisti aşmayı hedefliyoruz

12 Ekim, 2010 | 17:05

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2011’de 30 Milyon turisti aşmayı hedeflediklerini açıkladı. Günay, Rehberler Birliği ile Türkiye Turizm Yatırımcıları ve İşletmecileri Birliği kanun taslaklarını da Bakanlar Kurulu’na götüreceklerini söyledi.

Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) Akbank iş birliğiyle hazırladığı ‘Üçüncü Turizm Raporu’nun açıklandığı toplantıda konuşan Günay, 2009 kriz yılının yüzde 3 civarında bir artışla tamamlandığını, dünyanın nispeten global küçülmeden kurtulduğunu belirtti. Günay, Türkiye’nin de bu yılın ilk 9 ayında yüzde 6 artışla dünya ortalamasının üzerinde seyrettiğini ifade etti.

Türkiye’nin turizm açısından da dünyada saygın bir yer edinmeye başladığını belirten Günay, turizmin, sanayiden farklı olarak sadece gelir getirici bir sektör değil, dönüştürücü bir sektör olduğunu kaydetti.

Ekonomide güzel gelişmeler yaşandığını, önceki yıllarda İstanbul, İzmir, Antalya, Muğla ve Aydın’ın turizmden büyük pay alırken, yatırım ve alınan teşvikler açısından artık Anadolu’nun da büyük pay almaya başladığını belirten Günay, turizmi mevsim olarak uzatmayı ve tüm Anadolu sathına yaymayı amaçladıklarını belirtti. Turizmde bir kişiye iş açmanın, ortalama birine iş açmaktan daha kolay olduğunu vurgulayan Günay, hükümetin turizm sektörünü desteklemek için attığı adımları anlattı.

Rehberler Birliği ile Türkiye Turizm Yatırımcıları ve İşletmecileri Birliği kanun taslaklarını Bakanlar Kuruluna sunacağını aktaran Günay, ”Rehberlerin statüsü belirsizdi. Sektörün lokomotif kesimi olan konaklama, yeme ve içme tesislerinin, turizm işletmecilerinin yasayla belirlenen statüsü yoktu. Dernek düzeyindeydi. Rehberleri, turizm yatırımcılarını ve seyahat acentelerini bir çatı altında toplamak da mümkün olmadı. Buradan bir ileri adım atmaya çalışıyoruz. Rehberler Birliği ile Türkiye Turizm Yatırımcıları ve İşletmecileri Birliği kurma konusunda hazırlanan yasa taslaklarını ilk Bakanlar Kuruluna götüreceğiz. Taslaklar Bakanlar Kurulundan geçtikten sonra TBMM gündemine girmiş olacak. Meclisin gündeminde uyum yasaları olduğundan biraz dolu ama yasama yılı sona ermeden tasarıları yasalaştırmayı çok arzu ediyorum. Olmazsa yasaları 2011 yılında çıkaracağız. Turizm sektörü, sosyal gelişme içinde taşıdığı öneme göre yasal güç çatısı içinde toplanmış olacak.” şeklinde konuştu.

2011’DE 30 MİLYON TURİST HEDEFLİYORUZ

Yeni tanıtım konseptleri geliştirme konusunda çalıştıklarını ifade eden Günay, Türkiye’nin, soğuk Avrupa’nın, İskandinavya’nın, Rusya’nın sıcak deniz kıyıları olduğunu ama bunun dışında başka zenginlikleri, evrensel değerleri de bulunduğuna işaret etti.

Günay, 2011 yılında 30 milyon turisti aşmayı hedeflediklerini, turizm gelirinde de 25 milyar dolara ulaşılacağını dile getirerek ”Ancak 30 milyon geliyorsa 30 milyon dolar da gelir olsun diye bir hedefimiz var. Ben harcamaların da düşük değil, daha yüksek olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay Açıklamaları, Ertuğrul Günay Haberleri, Ertuğrul Günay Kimdir, Ertuğrul Günay Turist, Ertuğrul Günay TÜROFED, İstanbul, İzmir, Muğla, Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Türkiye Turizm Yatırımcıları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları