Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay, tarihi Sinop Cezaevi’ni gezdi

20 Ağustos, 2010 | 10:37

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tarihi Sinop Cezaevi’nin kültür turizmine katılması için bir proje çalışmasının olduğunu söyledi.

Sinop’taki gezi ve incelemelerinin ikinci gününde ilk olarak valiliği ziyaret eden Bakan Günay, Vali M. Hakan Güvençer’den brifing aldı. Bakan Günay, tarihi cezaevi için Avrupa Birliği’nden kredi almanın gayretinde olduklarını belirterek, “Tarihi Sinop cezaevinin içinde butik bir otel, bir kültür merkezi veya orada yaşayanların anılarını canlandıracak bir müze olması ile ilgili yeni bir proje üzerinde çalışacağız. Tarihi cezaevinin ve iç kalenin restorasyonu ile ilgili bu sene bir iç sorunumuz vardı, bunu 2011 bütçesi içinde tamamlamaya çalışacağız. Sinop’un ihtiyaçlarını yakından takip ediyorum. Elimizden geldiği kadarı ile yardımcı olmaya çalışacağım.” dedi.

Bakan Günay daha sonra belediye başkanlığı ile AK Parti Sinop İl Başkanlığı’nı da ziyaret etti. Sinop Arkeoloji Müzesi ile Tarihi Sinop Cezaevi’ni de gezen Bakan Günay, tarihi cezaevindeki çocuk ıslahevinde süren 3. Uluslararası Sinop Bienali’ne ait sergi ile ilglii olarak Sinopale Sanat Yönetmeni Melih Görgün’den bilgi aldı. Günay, “Türkiye’nin güzel şeyler yapmaya ihtiyacı var. Şimdiye kadar yapılanlarla yetinemeyiz. Bu zaman kadar yapılan bazı yanlışlar var. Bugün bir çok tarihi mekanı gezerken, nice güzel yapının yerine son derece estetik yoksunu, son derece tarih duyarsızlığı ile sakatlanmış yapı olduğunu gördük. Bunların ortadan kalkması ve tarih dokusunun ortaya çıkması konusunda beraberce çaba sarf edeceğiz.” diye konuştu.

Günay, Balatlar Kilisesi’nde devam eden kazı çalışmalarını da yerinde inceledi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülgün Köroğlu’dan bilgi aldı.

Bakan Günayın gezisine, Vali M. Hakan Güvençer, AK Parti Sinop Milletvekili Prof. Dr. Abdurrahman Dodurgalı, CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, Belediye Başkanı Baki Ergül ile AK Parti Sinop İl Başkanı Cengiz Tokmak ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun eşlik etti. 2 günlük Sinop ziyaretini tamamlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, karayoluyla Ankara’ya hareket etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
AK Parti Sinop Milletvekili Prof. Dr. Abdurrahman Dodurgalı, CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay Müzik Yasağı, Ertuğrul Günay Sinop, Ertuğrul Günay Sinop'ta, Hakan Güvençer, Sinop Cezaevi, Sinop Cezaevi Kültür Merkezi Oluyor, Sinop Cezaevi Müze, Sinop Cezaevi Otel oluyor, Sinop Hapishanesi, Vali M. Hakan Güvençer,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları