Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay, rezervasyon iptallerini değerlendirdi

31 Temmuz, 2012 | 11:31

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmdeki düşüşün son dakika satışlarıyla telafi edileceğini belirterek, ”Türkiye rezervasyon sayılarında son dakika satışlarının belirleyici olduğunu ve şu ana kadar yaşanan düşüşün, sezon sonunda son dakika satışları yoluyla telafi edilmesinin mümkün olabileceği düşünülmektedir” dedi.

Günay ayrıca yeni pazar arayışları yönünde çalışma yapıldığını da açıkladı.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın soru önergesini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, rezervasyon iptallerinin son dakika satışlarıyla telafi edileceğini belirtti.

Türkkan’ın Libya, Suriye, Irak ile Türkiye arasında yaşandığını iddia ettiği gerginlik dolayısıyla bu yıl Akdeniz bölgesine gelen turist sayısında ciddi ölçüde azalma olduğuna ilişkin sorularına Bakan Günay, şu yanıtı verdi:

”Yeni pazar arayışları ve yeni stratejilere yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Örneğin Brezilya, Kanada, Avustralya, Çin, Yunanistan, Rusya ve Tunus olmak üzere 7 yeni tanıtma müşavirliği açılması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Türkiye turizmde son yıllarda çok iyi bir ivme kazanmıştır ve 30 milyonun üzerinde yabancı ziyaretçi sayısı ile dünya turizminde 6. sıraya yerleşmiştir. Turizmde golf, kış, termal, sağlık turizmi gibi turizm çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılmasına yönelik çalışmalar da devam etmektedir. Kruvaziyer turizmi ve kongre turizminde ülkemiz ilk 10’un içine girmiştir ve çok iyi konuma gelen ülkemizin gelecekte Akdeniz’in en büyük kongre merkezi olacağı öngörülmektedir. Ayrıca ülkemiz kruvaziyer turizminde son 9 yılda büyük mesafe almıştır. Türkiye olarak Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler ile turizmde işbirliğinin bölge turizmine büyük fayda sağlayacağını düşünmekteyiz.

Ancak Türkiye rezervasyon sayılarında son dakika satışlarının belirleyici olduğunu ve şu ana kadar yaşanan düşüşün, sezon sonunda son dakika satışları yoluyla telafi edilmesinin mümkün olabileceği düşünülmektedir.”

Kürecik’e füze kalkanı kurulması sebebiyle Rus turistlerin Türkiye’ye gelmeyecekleri yolundaki iddialar konusunda ise Bakan Günay, ”Kürecik’e füze kalkanı kurulması nedeniyle Rus turistlerin ülkemize gelmeyecekleri iddiaları Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği nezdinde araştırılmış olup, Rusya Federasyonu’nda konuyla ilişkin herhangi bir haber ya da yoruma rastlanılmamıştır. Konuya ilişkin Müşavirliğimize gelen herhangi bir soru ve yorum bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Koroların yurt dışı harcamaları düşüyor

Öte yandan Günay, CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiray’ın soru önergesine verdiği cevapta ise 2006-2012 yılları arasında Türk Halk Müziği ve Klasik Türk Müziği Korolarının yurt dışı harcamalarıyla ilgili bilgi verdi. Günay’ın açıkladığı verilere göre, koroların yurt dışı harcamaları giderek önemli düşüş kaydediyor.

Buna göre; söz konusu koroların 2006 yılında 92 bin lira olan yurt dışı harcaması, 2007’de 75 bine, 2008’de 73 bine, 2009’da 55 bine, 2010’da 70 bine, 2011’de 68 bine ve 2012’nin ilk 6 ayında 19 bin liraya geriledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avustralya, Brezilya, Çin, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay Haberleri, Ertuğrul Günay rezervasyon iptalleri, Ertuğrul Günay türkiye turizm, Kanada, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Rusya, Tunus, Turizm, Türkiye turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları