Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay Myra-Andriake kazı alanını gezdi

02 Ağustos, 2010 | 10:24

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi adına, Antalya’nın Demre ilçesinde yürütülen Myra-Andriake kazıları sırasında bulunan MS 12. yüzyıla ait şapeli gezdi.

Kamunun kazılar için verdiği rakamın çok düşük olduğunu söyleyen Günay, geçen yıl bunu ek ödeneklerle 40 katına çıkardıklarını söyledi.

Gezi sırasında kazı Başkanı Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik’ten şapelle ilgili bilgi alan Günay, daha sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Bakan Günay, Türkiye’nin her toprağının her taşının altında tarihin bir dönemiyle ilgili zenginlikler olduğunu, son yıllarda bu zenginliklerin sağlam kanıtlarla desteklendiğini belirtti.

Myra’nın Likya uygarlığının önemli kentlerinden biri olduğunu belirten Bakan Günay, bu bölgeye verdiği önemin herkesçe bilindiğini vurguladı.

Bakan Günay, ”Burada bir Doğu Roma şehri -bilimsel olarak Bizans tabirini kullanmayı çok sevmiyorum, doğru da bulmuyorum, arkadaşlarımızın dikkatine sunuyorum- ve sonraki yıllara ait yerleşimler var” şeklinde konuştu.

Demre’ye her yıl yüzbinlerce turistin geldiğini hatırlatan Günay, tarihi eserlere sahip çıkılması halinde bu ilginin daha da artacağını belirtti.

Günay, Antalya’daki kazıları çok önemsediğini belirtirken “kültürle bezenmiş, arkeolojiyle desteklenmiş bir turizm, Türk turizmini çok farklılaştıracaktır” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ANtalya Myra-Andriake kazıları, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay Haberleri, Ertuğrul Günay Kimdir, Ertuğrul Günay Myra Andriake Kazı Alanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Myra-Andriake kazıları, Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları