Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay Kuşadası’nda zeytinyağı müzesi açtı

08 Eylül, 2011 | 18:15

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Aydın’ın Kuşadası ilçesi Davutlar beldesi yolu üzerinde kurulan Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Sergi Alanı’nı açtı.

Hasan Tonbul ve Gürsel Tonbul çiftinin 30 yıllık çalışmayla kurduğu Türkiye’nin en kapsamlı zeytinyağı müzesi bir süre önce hizmete girmiş ancak resmî açılışı yapılmamıştı. Müzede zeytin ve zeytinyağının bilinen tarihi, zeytinyağı üretimi ve kullanımıyla ilgili 2 bin 500 yıl öncesinden günümüze uzanan süreci anlatan işlikler yer alıyor.

Açılış törenine milletvekilleri Mehmet Erdem, Semiha Öyüş ve Gültekin Kılınç, Danıştay Başkanı Hüseyin Karaküllüçü, Aydın Valisi Kerem Al, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Metin Akar, CHP İl Genel Meclis Üyesi Akan Evren, Davutlar Belediye Başkanı Tuncay Uysal, Kuşadası İlçe Emniyet Müdürü Olcay Yakup İnankur, Aydın İl Jandarma Alay Komutanı Albay Bülent Bulut, İlçe Garnizon Komutanı Murat Biçer, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, TÜRSAB BYK Başkanı Bülent İlbahar, AK Parti İlçe Başkanı Ali Kara, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, ilçenin eski belediye başkanları Fuat Akdoğan ve Engin Berberoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Diana Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tonbul, zeytin ağacı bulunan topraklarda insanların refah, sağlık, varlık, sanat, medeniyet ve umut yaşandığını söyledi. Tonbul, “Yaşadığımız coğrafyada son 20 yılda ne yazık ki zeytin ağaçlarının, yeni yaşam biçimi ve turizm adına yapılan yanlışlara kurban edilişine tanık olduk. Yasalarla koruma altında olduğunu bildiğimiz zeytin ağaçları, göz göre göre sökülerek beton bloklara bıraktı yerini. Bir yandan bunlar yaşanırken diğer yandan ben ve ailem, aksi yöne döndürdük yüzümüzü. Doğaya ve toprağa olan tutkumuzu, yeni zeytin bahçeleri kurarak yansıttık. Aldığımız karar, yalnızca gücümüz yettiğince zeytin ağaçlarını korumak ve sayılarını arttırmak değildi. Zeytin ve ağacının değerini bizden sonraki kuşaklara anlatacak bir müze kurmayı, bundan 30 yıl önce hayal etti. Çok yorulduk, çok uğraştık ama gerçekten de zeytinin hakettiği saygıyı ifade eden bir müze oluşturduğumuza inanıyoruz.” dedi.

Ertuğrul Günay da, “Gürsel Hanım ve Hasan Bey’i, böylesine güzel bir müze için kutlarım. Türkiye turizmi, bence de malzeme yapmanın eşiğine geldi. 1980’li yıllardan bu yana turizmi ilk politika olarak ele aldık. Şu anda dünyada yedinciyiz. Turist sayısı itibariyle bu yıl 30 bini geride bırakacağız. Ciddi bir gelir elde ediyoruz ama turizmin doğaya, insanımıza, sosyal yaşamımıza ne getirdiği ve sürdürülebilir olma konusunu bundan sonra çok daha önemle tartışmamız gerekiyor. Turizm sunumunu içine katarak marka değeri yüksek bir yere varabiliriz. Turizmin kültür sanat eserleri ve etkinlikleriyle donatılmasının, tanıtım açısından anlamlı ve önemli olduğuna inanıyorum.” şeklinde konuştu.

TÜRSAB Başkanı Ulusoy ise cildinin güzelliğini zeytinyağına borçlu olduğunu söyleyerek, “Her sabah mutlaka zeytinyağı içmemiz gerektiğini de hatırlatırım.” dedi.

Konuşmaların ardından, Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Sergi Alanı’na emeği geçenlere plaket verildi ve açılışa geçildi. Hasan Tonbul tarafından davetlileremüze gezdirildi ve bilgi verildi.

Hot-Affiliates Reklamları
Şarap Turları, Gurme Turları en iyi servis ve fiyat garantisiyle.
Şarap ve Gurme Turları
italya Gurme turları ile en lezzetli ve unutulmaz seyahatler için.
İtalya Şarap ve Gurme
Fransa Gurme Turları, romantik bir ülkede sayısız lezzetler.
Fransa Şarap ve Gurme
İspanya Gurme Turları, güzel şaraplar ve leziz gurme gezileri.
İspanya Şarap ve Gurme
Hot-Affiliates Reklamları

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Diana Turizm, Diana Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tonbul, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay Müze, Gültekin Kılınç, Kuşadası zeytinyağı müzesi, Mehmet Erdem, Semiha Öyüş, TÜRSAB Başkanı Ulusoy,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları