Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay: Komşu ülkelerdeki sorunlar 1.5 milyon turiste mal oldu

21 Ocak, 2013 | 16:55

Ertuğrul Günay

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Suriye, İran ve İsrail’de yaşanan sorunların turizme olumsuz etki yaptığını ve turist sayısının 1 milyon 400 bin azaldığını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Muğla’nın Fethiye ilçesinde restorasyonu devam eden Telmessos Antik Tiyatro’sunda incelemelerde bulundu. Burada kazı ile ilgili bilgiler alan Günay, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2012 yılı turizm rakamlarını değerlendiren Bakan Günay, geçtiğimiz yıl komşularla yaşanan sıkıntıların turizm rakamlarını olumsuz etkilediğini söyledi. 2011 yılının Afrika rezervasyonlarının iptal edilmesi ve ülkelerin turizm bakışını Türkiye’ye çevirmesi ile iyi geçtiğini aktaran Ertuğrul Günay, şöyle konuştu: “2012 yılına başlarken hedeflerimiz 2011 yılında yakalanan başarıyı yeniden elde etmekti. Çıtamız 2011 yılının altına düşmemekti. Fakat birkaç yıldır İsrail’den 400 bin kadar turist kaybımız var. Suriye ve İran’dan kayıplarımız ise 1 milyon civarında oldu. Suriye’den artık turist değil ihtiyaç sahibi geliyor. yoğun sıkıntılar yaşadık. Buna rağmen 2011 yılı rakamlarını yakaladık.”

Türkiye’nin 2013 yılı beklentilerine değinen Bakan Günay, yıllık turist hedefini 33 milyon olarak açıkladı. Bu rakamları yakalamak ve daha da üzerine çıkmak için çalıştıklarını anlatan Günay, ören yerleri, tarihi mekanlar, tarihi şehirler ve Anadolu’nun zenginliklerinden oluşan bir turizm potansiyeli yaratılarak bu rakamları aşacaklarını ifade etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Afrika, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay açıklama, Ertuğrul Günay Fethiye, Ertuğrul Günay Muğla, Ertuğrul Günay turist açıklaması, Muğla Fethiye, Turist sayısı, Turizm,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları