Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay İzmir’de turizmciler ile bir arada

23 Nisan, 2011 | 12:42

Ertuğrul Günay İzmir’de turizmciler ile bir arada

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay İzmir’de turizmciler ile bir araya geldi. Balçova Kardelen Salon’da düzenlenen ‘Kültür ve Turizm Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Bakan Günay, İzmir’in turizmdeki yeri, gürültü problemi, Çeşme’de yaşanan ecrimisil sorunu ve 2020 EXPO hakkında merak edilenlere açıklık getirdi. Bakan Günay Antalya’nın kıyı turizminde yaşadığı başarıyı İzmir’in tarih ve kültürde yaşayacağını kaydetti.
Çeşitli temaslar için İzmir’de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’yi kıyı turizmin ötesine taşımak istediklerini belirterek, termal ve gastronomi alanında girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Katılımın yoğun olduğu toplantıda Bakan Günay, “İlk defa ben bu değerlendirme toplantılarına bu kadar yoğun katılım olduğunu görüyorum. İzmir’in yeni hemşehrisine sahip çıkması anlamına geliyor sevinçle karşıladım.” diye konuştu.
Toplantıda Türkiye turizminin duayenlerinin bulunduğunu söyleyen Bakan Günay bu potansiyeli Anadolu’ya yaymaları gerektiğine vurgu yaptı.

Termal konusunda Ege Bölgesi üzerinde çalıştıklarını ifade eden Bakan Günay, “İzmir ve çevresi son derece büyük potansiyele sahip. Gastronomi Türkiye’nin önemli damak tadı zenginliği var. İtalyan ve Çin mutfağını bilen Osmanlı Mutfağı’nı bilmiyor. Kültürü, arkeolojiyi tarihi katmak istiyoruz. Kitle turizminde önemli başarı elde ettik. Türkiye devam edecek. Doğu Akdeniz bakir olarak duruyor. Ulaşım imkânları biraz arttığında Antalya kadar alan olacak. Bize daha yüksek gelir gruplarının geleceği destinasyonlar gerekiyor. Tatil yaptığı yeri fark edeceği alanlar geliyor. Bu alanların ilki İzmir’dir. Bunu yeni söylemiyorum.” şeklinde konuştu.

İzmir’in bir tarih kültür turizm merkezi olarak birazda seçkinlerin, gelir ve kültür gruplarının ilgi göstereceği bir yer haline getirileceğini ifade eden Bakan Günay, İzmir’in bu anlamda zenginliklere sahip olduğunu kaydetti.

“GÜRÜLTÜ YÖNETMELİĞİNDE DÜZENLEME YAPILDI”

İzmir’i tarih ve kültür merkezi olarak özel ilgi gösterilecek konuma eriştireceklerini belirten Bakan Günay bunun zaman alacağını söyledi. İzmir ile ilgili bazı küçük sorunların var olduğunu anlatan Bakan Günay özellikle uzun zamandır turizmciler arasında tartışmalara neden olan gürültü yönetmeliği hakkında düzenleme yapıldığını ve gece yarısından sonra ses çıkaran aletlerin kullanılmayacağını açıkladı.

Bakan Günay şöyle konuştu: “İzmir’le ilgili bazı küçük sorunlar var bizim öteki bakanlıklarla çözebileceğimiz bir tanesi gürültü yönetmeliğinden kaynaklanan sorun geçenlerde arkadaşlarımız geldiler çalıştık bugün de ilgili bakanlıkla konuştuk. Çevre bakanımız mutabık kaldığımız alanlarda okulları çok hassas bölge saymadan yeni bir düzenleme yaptı. O düzenlemede gece yarısından sonra ses çıkaran aletler kullanmayacaklar, şikâyet gelmezse insanlar eğlenmeye devam edecekler. İnsanların hem eğleneceği hem dinleneceği bir destinasyon haline getirmek istiyoruz. Belgeli otellerin mini barlarında belli litredeki içkilerin bulunamayacağı gibi turizmin pratiğine aykırı düzenlemeler kaldırıldı, çözüyoruz.”
Çeşme’de ecrimisil meselesi üzerine çalıştıklarını kaydeden Günay özellikle emlak vergilerinin yüksek tutulmasının sorun teşkil ettiğini ve bunun gündemdeki acil sorunlar olduğunu söyleyerek İnciraltı planlarının onaylandığını belirtti.

“EXPO İZMİR’İN HAKKI”

2020 EXPO’sunu İzmir’in kazanması için çalışacaklarını dile getiren Bakan Günay EXPO 2015’in kaybedilmesinde Türkiye’de yaşanan siyasi istikrarsızlığı işaret etti.

EXPO’nun İzmir için bir vizyon olduğunu söyleyen Bakan Günay, “Tam EXPO kararı sonrasında Türkiye’de istikrarsızlık görüntüsü oldu. İktidara kapatma davası açıldı. Türkiye’nin bu konularda sabıkası çok var. Bize EXPO’yu kaybettirdi. Ama arkasını bırakmadık EXPO’yu Ankara da istedi. Ben Ankara’da oturuyorum Benim İzmir’den siyasete devam edip etmeme tartışmam yokken bile İzmir’in hakkını hep savundum. Çok mutluyum ki bu bizim taahhüdümüz haline geldi. EXPO konusunda zamanı iyi kullanmamız konusunda ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız. Biz 2020 EXPO’sunu İzmir’i getirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. EXPO sosyal dönüşüm. Hep EXPO’nun İzmiri’n hakkı olduğunu savundum. Yazılı belgeyi takdim ettim. Biz EXPO’ İzmir’e getirmek için elimizden geleni yapacağız. Turizm bir barış projesi. 21.’inci yüzyılın temel projesi turizm olacak.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin zengin bir arkeoloji yapısına sahip bir ülke olduğunu ifade eden Bakan Günay Ege Medeniyetler Müzesi’nin Büyükşehir Belediyesi, İl Özle İdare ve İzmir’deki çocuğun hayali olduğunu açıkladı. Bakan Günay Ege Uygarlıkları Müzesi’nin yerinin belirlendiğini ve mutlaka yapacaklarını anlatarak, “İzmir’de Başkanla mutabıkız. Yer planlaması yaptık. Bizim Beyler Çarşısı Kemeraltı Agora orada. Tarihi dokunun ayağa kaldırılması Ege Uygarlıkları Müzesi ve Kadifekale. Bunu yaparsak İzmir’i dünyanın en önemli kültür turizmi merkezlerinden birisi haline getirebiliriz. İnşallah birlikte çok güzel şeyler yapacağız. Bundan önceki toplantılar ön hazırlıktı. Şimdi gerçekleştirme aşamasına geldik. Ayrıca Cumhuriyetin 100’üncü yılında başkent Ankara’da yeni bir müze yapılacak.” açıklamasında bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay Expo, Ertuğrul Günay İzmir, Ertuğrul Günay İzmir toplantı, Ertuğrul Günay İzmir turizmciler, Ertuğrul Günay İzmirde,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları