Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay: İstanbul’da rant hırsımızı gemlemeliyiz

27 Eylül, 2012 | 19:42

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul’da herkesin rant hırsını gemleyip, tarihi bilincini yükseltmesi gerektiğini söyledi.

Günay, “İstanbul’a karşı hepimiz bireysel arayışlarımızı, hırslarımızı, zenginlik kaygılarımızı ikinci plana çekip, İstanbul saygımızı, tarih bilincimizi, yukarı çıkarmak zorundayız.” diye konuştu.

Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) tarafından Akgün Otel’de düzenlenen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, TUROB Başkanı Timur Bayındır ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, konuşmasına dün toprağa verilen Halk Ozanı Neşet Ertaş’a rahmet dileyerek başladı.

Dünyanın 2008 yılından buyana kriz yaşadığını ve krizin geriye gitmediğini aktaran Bakan Günay, ekonomik krize siyasal krizlerin de eklendiğini ifade etti. Türkiye turizminin daha önce yürütülen ‘komşularla sıfır sorun’ politikasının bereketinden yararlandığını anlatan Bakan Günay, “Turizmin yükselmesinde Türk Hava Yolları’nın gelişmesinin ve ‘komşularla sıfır sorun’ politikasının çok büyük faydası oldu. Ama şu anda ne yazık ki komşularla sıfır sorun noktasında değiliz. Bizim elimizde olan olmayan nedenlerle. Avrupa’da büyük ekonomik daralma, bölgede büyük siyasal sıkıntılar var. Buna rağmen Türkiye turizmi yükseliyor.” dedi.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen turist sayısının 30 milyonu aştığını hatırlatan Bakan Günay, “Hedefimiz Cumhuriyet’in 100. Yılında belki 10 yıl kadar olan sürede bu rakamı 50 milyon ziyaretçi, asgari 50 milyar dolar, dünya ortalamasının üzerinde, gelire ulaştırmak. Yapabilir miyiz? Yapabiliriz gibi geliyor bana.” şeklinde konuştu.
İstanbul’un yeryüzünde eşi benzeri olmayan bir şehir olduğuna işaret eden Bakan Günay, İstanbul’a karşı geçmişten günümüze devam eden büyük yanlış, ihmal ve eksiklikler olduğunu söyledi.

‘İstanbul’da biraz rant hırsımızı gemlememiz, tarih bilincimizi yükseltmemiz gerekiyor’ diyen Bakan Günay sözlerini şöyle sürdürdü :”Bunu hepinizden rica ediyorum. Çünkü; Bu alanda bir kamuoyu desteğine, duyarlılığına, kampanyasına ihtiyacımız olduğunu her zaman söyledim. Söylemeye de devam edeceğim. İstanbul’a karşı hepimiz bireysel arayışlarımızı, hırslarımızı, zenginlik kaygılarımızı ikinci plana çekip, İstanbul saygımızı, tarih bilincimizi, yukarı çıkarmak zorundayız.” diye konuştu.

Son dönemde bunun başarılmaya başlandığını aktaran Günay şöyle konuştu: “Bir yandan da sülieti rahatsız edilen, sülietiyle yarışılan, nerdeyse olumsuz bir yarışmaya giren yeni mekanlar da var. Bu alanlarda dikkatli olmamız gerekiyor. Ne yazık ki geçmite bizim bakanlığımız dahil olmak üzere bu alanda yapılan yanlışlar var. Bundan dönmemiz gerekiyor.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bakan Günay, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay İstanbul, Ertuğrul Günay İstanbul rant, Halk Ozanı Neşet Ertaş, İstanbul rant, Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği, Türk Hava Yolları, TUROB Başkanı Timur Bayındır,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları