Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay’dan Galatasaray Üniversitesi’ndeki yangın açıklaması

23 Ocak, 2013 | 13:34

Ertuğrul Günay'dan Galatasaray Üniversitesi'ndeki yangın açıklaması Ertuğrul Günay’dan Galatasaray Üniversitesi’ndeki yangın açıklaması.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir tarihi binanın, hele bugünkü çağda bütün yapısal özellikleri bilinen bir binanın, ancak kendi haliyle yeniden yapılabileceğini belirterek, ”Yerine (Galatasaray Üniversitesi kampüsündeki yanan tarihi bina) başka bir bina yapmak mümkün değildir. O bina aynen tamamlanacak, yerine yıkılıp beton bir bina yapılamaz” dedi.

Bakan Günay, Bilkent Kültür Girişimi’nin Piri Reis haritasının 500. yılına özel hayata geçirdiği koleksiyonun Topkapı Sarayı’ndaki Müze Mağazası’nda düzenlenen tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Galatasaray Üniversitesi kampüsündeki tarihi binada çıkan yangına ilişkin soru üzerine Bakan Günay, İstanbul’un geçmiş yıllarda da bu yangınlardan çok zarar gördüğünü belirtti.

Tarihi yapıların genel olarak yangına dayanıksız kagir ve ahşap yapılar olduğunu anlatan Günay, şunları söyledi:

”Yeni dönemlerde bu yapılar kullanılıyorsa çok ciddi yeni önlemler almak gerekiyor. Haydarpaşa Garı’nda çatıda işi kurtarmıştık ama Milli Eğitim Müdürlüğü binasında ne yazık ki istenmeyen boyutlara vardı. Şimdi Galatasaray Üniversitesi’nde de aynı durumu görüyoruz. Bir kat tamamen yandı. Bütün bu yapıları restore ederken veya restore edilmeyecekse bile yangın düzeni açısından mutlaka elden geçirmek gerekiyor. Bunu Vali beyden de rica ettim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün, koruma kurullarımızın ve bu binaları kullananların, her özellikli binayla ilgili çağdaş yangın önlemleri alınmış mıdır, bunu elden geçirmesi gerekiyor. İstanbul gibi bu kadar çok insanın yaşadığı ama tarihsel birikimin de fazla olduğu bu şehirde bu önlemleri yeni baştan düşünmek gerekiyor.”

Bakan Günay, ”Yangın sonrasında herkes merak ediyor; acaba Galatasaray Üniversitesi yıkılıp yerine başka bir şey mi yapılacak, eğitime devam mı edecek-” sorusunu şöyle yanıtladı:

”Hayır. Geçmiş yıllarda şöyle bir söylence vardı; tarihi binayı yıkarsınız yerine kagir veya beton bina yaparsınız. Geçmişte olmuş bunlar, yıkılmış veya yakılmış. Tarihi bir binanın yerine yenisi yapılmış. Ama şimdiki koruma mevzuatımız buna Allah’a şükürler olsun ki izin ve imkan vermiyor. Bir tarihi bina hele bugünkü çağda bütün yapısal özellikleri bilinen bir bina ancak kendi haliyle yeniden yapılabilir. Yerine başka bir bina yapmak mümkün değildir.”

Binada eğitimin devam edip etmeyeceğinin Galatasaray Üniversitesi’nin bileceği bir konu olduğunu belirten Günay, ”Ama o bina aynen tamamlanacak, yerine yıkılıp beton bir bina yapılamaz. Bu binaların belki bazılarının, temelden çatıya kadar elden geçirilmesi ve kültür turizmi açısından daha yararlı fonksiyonlarla kullanılması mümkün olabilir mi- O ayrı bir tartışmadır. ‘Biz burayı okul olarak kullanmak istiyoruz’ deniyorsa, elbette aynısı yapılıp okul olarak kullanılır” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Günay, Ethem Tolga, Galatasaray, Galatasaray Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi yangın, Galatasaray Üniversitesi yangını, Galatasaray yangını, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tarihi bina, tarihi bina yangın,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları