Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay EMITT Fuarı ‘nda Mısır olaylarına değindi / Turizm Haberleri

11 Şubat, 2011 | 16:19

Ertuğrul Günay EMITT Fuarı ‘nda Mısır olaylarına değindi / Turizm Haberleri

Dünyanın en büyük 6. turizm organizasyonu olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından açıldı. Ertuğrul Günay, açılış öncesi yaptığı konuşmada, Mısır’ın içerisinde bulunduğu soruna değinerek, “Elbette turizm sektöründe bir rekabet var. Ama biz haksız bir rekabetten yana, fırsatçılık tercihi yapan bir ülke değiliz.” dedi.

Altmış ülke ve yüzlerce turizm merkezinden 4 bin katılımcının yer aldığı EMITT 2011 başladı. Rusya’dan KKTC’ne, Yemen’den Bulgaristan’a, Filipinler’den Tanzanya’ya kadar dünyanın dört bir yanından gelen turizm profesyonelleri fuarda iş görüşmeleri yaptı. Açılış programına çok sayıda ülkenin bakanları, bakan yardımcıları, valileri ve belediye başkanları katıldı. Fuarda Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de hazır bulundu. Ertuğrul Günay, konuşma yapacağı salona girdiğinde Osman Baydemir’le tokalaştı ve ayak üstü sohbet etti.

Açılış öncesi konuşan Ertuğrul Günay, Türkiye’nin turizm alanında her geçen gün geliştiğini söyledi. Turizm alanında dünyada 7. sırada olduklarını söyleyen Günay, 28.5 milyon turisti konuk ettiklerini belirtti. Gelecek yıl 30 milyon rakamı göreceklerini aktaran Günay, “Aramızda geçmiş dönem Turizm Bakanlığı yapmış kişiler var. 5 milyon turist rakamının hayal olduğunu söylüyorlardı. Herkesin emeğine çok borçluyuz. Tüm bunlar onların sayesinde oldu bunlar. Türkiye birkaç yıl önce 25 milyon rakamını geride bırakmaya çalışıyorduk şimdi 30 milyon rakamı söz konusu. Cumhuriyetin 100. yılında 50 milyon rakamını göreceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

Mısır ve Tunus’ta başlayan ayaklanmalara da değinen Günay, Mısır’ın turistlerinin Türkiye’ye kayacağı söylemlerini eleştirdi. Turizm sektöründe önemli bir rekabet olduğuna değinen Günay, “Biz bir haksız rekabetten yana, fırsatçılık tercihi yapan bir ülke değiliz. Komşularımızın kriz yaşamalarını değil, barış içerisinde yaşamalarını istiyoruz. Tunus’ta ki sorunun ardından büyük turizm heyeti gitti. Aynı şekilde dostluk ve kardeşlik elimizi Mısır’a uzatmaya ve bölgedeki bütün ülkelere yardım etmeye çalışıyoruz. Bütün kardeşimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çünkü dünyada barış olursa ülkemizde barış olur, ülkemizde barış olursa dünyada barış olur. İyi yaşamak için her şeyden önce bizim de insanlığın da barışa ihtiyacı vardır.” diye konuştu.

KİMSE KKTC’Yİ ANAVATAN TÜRKİYE’DEN AYIRAMAZ

KKTC Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Kemal Dürüst ise turizmde, ekonomik kalkınmada her zaman Türkiye’den destek beklediklerini söyledi. Bu güne kadar yapılan bütün desteklerden çok memnun olduklarını ifade eden Dürüst, “Kimse KKTC’ni anavatan Türkiye’den ayıramaz. Her zaman her yerde farklı sesler çıkarılmak istense de KKTC anavatan Türkiye’nin desteğine muhtaçtır. Anavatan Türkiye’nin desteğiyle ayakta durduğunun sonuna kadar bilincindedir. Türkiye’nin güçlenmesini talep etmektedir. Çünkü Türkiye ne kadar güçlü olursa KKTC de o kadar güçlü olur.” ifadesini kullandı. Yemen ve Filistin bakanları da ülkelerinin tanıtımını yaparak, herkesi çağırdı.
Konuşmaların ardından Ertuğrul Günay ve diğer ülkelerin bakanları kurdeleyi keserek EMITT fuarının açılışı gerçekleştirdi. Heyetle birlikte tek tek stantları dolaşan Günay, stant görevlilerinden bilgiler aldı. Günay’a Mısır standından mısır figürlerinin bulunduğu bir parşömen hediye edildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, EMITT 2011, EMITT fuarı, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay EMITT, Ertuğrul Günay EMITT 2011, Ertuğrul Günay EMITT Fuarı, Ertuğrul Günay Mısır olayları, Mısır ve Tunus olayları, Osman Baydemir,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları