Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ertuğrul Günay açıkladı: Ankara AKM yıkılacak

25 Eylül, 2009 | 17:25

Ertuğrul Günay Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara’daki Atatürk Kültür Merkezi’ni (AKM) çirkin ve estetikten yoksun bir yapı olduğu için yıkıp yeniden inşa edeceklerini açıkladı.

Bakanlık, başkentteki atıl kalan AKM’yi kaldırıp, yerine daha modern bir Türkiye Uygarlıklar Müzesi kurma hazırlığına başladı.

1980 yılında 2302 sayılı ”Atatürk’ün Doğumunun 100’üncü Yılının Kutlanması ve Atatürk Kültür Merkezi Kurulması Hakkında Kanun” ile kurulan alanla ilgili tanımlanacak her türlü planlama, programlama ve diğer kararlar Milli Komite’ye bağlı. Bakanlığın yıkım yapabilmesi için de bu alanlarda tek söz sahibi olan komitenin onayını alması gerekiyor.

Ankara’daki AKM için yeni bir düzenleme yapmayı düşündüklerini ve bu konuda çalışmalara başladıklarını belirten Günay, ”en büyük hayallerinden biri olan” Türkiye Uygarlıklar Müzesi’ni AKM alanına kuracaklarını bildirdi. Günay, bu konuda Bilimsel Kurul ile Jüri Hazırlık Kurulunun birçok toplantı yaptığını ve hazırlıkları olgunluk düzeyine getirdiklerini dile getirerek, konuyu komiteyle birkaç hafta içinde görüşeceklerini ifade etti.

Bakan Günay, ”Benim düşüncem, o çirkin, estetik yoksunu ve malzeme açısından çok sıkıntılı olan ve Türkiye’nin mimari tarihiyle de bağdaşmayan o yapının yıkılması, o alana 40 bin metrekare kapalı alanı olan yeni ve büyük bir Türkiye Uygarlıklar Müzesi kurulması…” dedi.

Yeni yapının da kütüphanesi, sergi ve toplantı salonlarıyla ”dünya çapında yarışacak” bir müze olmasını hedeflediklerini vurgulayan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Türkiye’nin uygarlıklar ve bunların hazineleri açısından, arkeolojik zenginlikler bakımından çok varlıklı olduğunu düşünüyorum. Başkentte, hatta Türkiye’de bunu sergileyecek böyle bir mekanımız yok. Böyle bir mekan, yeni müze yaparsak bunun en iyi yeri de defalarca söyledim, Ankara… Alanımız da var. Oradaki o çirkin yapıyı kaldırıp, yerine yapılacak onun 5 misli büyüklüğündeki yeni müzenin temelini gelecek yıl atacağız.”

-”TARİH ÖNÜNDE AÇIKLAMASINI YAPACAKLAR”-

İstanbul’daki AKM’ye de değinen Günay, bakanlık olarak binayı geçen yıl boşalttıklarını hatırlattı.

Günay, ”Önce proje gecikti, sonra da bazı arkadaşlar, ‘lokantanın yeri, merdivenlerin yeri’ diyerek yargıya başvurdu, orada duruyor. Bizim sorunumuz olmaktan çıktı. Yargıya başvuran arkadaşlar ile o gerekçelerle yürütmeyi durdurma kararı veren yargı organları, tarih önünde bunun bir açıklamasını yapacaklardır gelecekte” dedi.

İstanbul’un yeni kongre mekanlarına kavuştuğunu, kongre vadisinin yakında açılacağını ve Haliç’teki kongre merkezinin de marttan bu yana kullanıldığını anlatan Günay, ”AKM’yi engelleyenler, yeni kongre salonlarına geldiklerinde mahcup olacaklar. İstanbul AKM ile kıyaslanamayacak büyük yeni mekanlar açılıyor. İstanbul, bir mekan sıkıntısı yaşamayacak, daha güzel salonlarımız geliyor. Harbiye’de Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu, ekim ayı sonunda perdelerini açacak” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ankara AKM, Ankara Atatürk Kültür Merkezi, Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sektörel Turizm Haberleri, Turizm, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları