Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ersoy: Turizm gelirlerinden tesis dışında yaşayanlar da faydalanmalı!

04 Aralık, 2018 | 12:26

Ersoy: Turizm gelirlerinden tesis dışında yaşayanlar da faydalanmalı!

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu iş birliğiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenen “Dünya Turizm ve Kültür Konferansı” kapsamındaki basın toplantısında konuşan bakan Ersoy, “Turizm gelirlerinden tesis dışında yaşayanlar da faydalanmalı” dedi.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) iş birliğiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenen “3. Dünya Turizm ve Kültür Konferansı” kapsamında yapılan basın toplantısında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili basının sorularına yanıt verdi.

“Turizm gelirlerinden tesis dışında yaşayanlar da faydalanmalı”

Konferansın ilk gününün çok verimli geçtiğini söyleyen bakan Mehmet Ersoy, görüşmelerde turizm bölgelerinde tesis dışında yaşayan insanların da turizmin paydaşları şeklinde oradaki gelirden faydalanması ve bu gelirlerden kültür politikalarına yatırım yapılmasının üzerinde durduklarını belirtti.

Mehmet Ersoy, “Biz bundan sonraki politikalarımızın sadece turizm yatırımcılarıyla sınırlı kalmasını istemiyoruz. Özellikle turizm yatırımlarının gerçekleştiği bölgelerde ağırlıklı olarak o bölgenin insanının çalışacağı politikalar geliştirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Ortak turizm politikasına karar verdik”

Bakanlarla görüşmelerinde özellikle uzak mesafeden gelen turistlere yönelik turizm politikaları üzerinde de durduklarını söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy turistlerin uzun mesafelere daha ucuza ve daha kısa sürede uçabildiğini belirtti.

İnsanların uzun mesafe uçtuklarında da aynı anda tek ülke gezmek istemediklerini ifade eden bakan Ersoy, “Biz de komşularımızla veya partnerlik yapabileceğimiz ülkelerle ortak turizm politikaları geliştirmeye karar verdik.” açıklamasında bulundu.

Gençlere düşük ücretli vize turizmi canlandırır

Uygulanan vizeler konusunda da değerlendirmelerde bulunan sakan Mehmet Ersoy, Türkiye’nin vizeler konusunda önemli adımlar attığını bazı ülkelerin vizesiz seyahat hakkını 30 günden 90 güne çıkardıklarını belirterek, Türkiye’nin vizeler politikasının diğer ülkelere de örnek olabileceğini sözlerine ekledi. Dünya Turizm Örgütü ile bu konuda teşvik edici çalışmalar yapabileceğinin altını çizen bakan Ersoy “Sadece gençlerin vize aktivitelerinden çok daha düşük ücretlerle yararlanmasının sağlanmasının turizmin gelecek nesillere aktarılması açısından da faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

“İstanbul Kültür ve turizmin buluştuğu güzel bir yer”

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili de toplantının oldukça başarılı geçtiğini ifade etti. İstanbul’u bir çok defa ziyaret ettiğini belirten Pololikashvili kendini evinde gibi hissettiğini ifade etti.

İstanbul’un Kültür ve turizmin buluştuğu güzel bir örnek yer olduğunu belirten Pololikashvili “Toplantı için yer seçimi çok doğru bir biçimde yapılmış. Türkiye’de rakamlar turizm açısından yükselişte. Turizmde yüzde yaklaşık 20 büyüme gerçekleşmiş. Dünya turizm toplumu olarak, Türkiye’den, öğrenecek çok şeyimiz var.” yorumunda bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dünya Turizm ve Kültür Konferansı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mehmet Ersoy, Ortak turizm, UNESCO, UNWTO, Vize turizmi, Zurab Pololikashvili,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları