Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ersoy: Devlet toplayacak yatırımcı harcayacak!

09 Ocak, 2019 | 14:58

Ersoy: Devlet toplayacak yatırımcı harcayacak!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Tanıtma Fonu’nda toplanacak paranın nasıl harcanacağına yatırımcıların karar vereceğini söyledi. 2019 yılında fonda 150 milyon birikmesini beklediklerini açıklayan bakan Ersoy, yerli ve yabancı filmlerin desteklenmesinin ise tanıtım politikasının bir parçası olduğunu belirtti.

Yabancı yapımların bir çok ülkede desteklendiğini ve Türkiye’nin bu konuda geri kaldığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, A Para televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Ersoy, “Bu konuda ileriye gideceğiz ve trenin ön vagonlarına ilerleyeceğiz. Ne yapmaya çalışıyoruz? Türkiye’de çekilmiş, senaryolarını kabul edebileceğimiz yerli ve yabancı filmlerin bizim uygun gördüğümüz ülkelerde gösterilmesi durumunda Türkiye’de yatıkları harcamanın yüzde 30’una kadarını karşılamayı öngörüyoruz. Bunun detayları yönetmelikle düzenlenecek. Bunu sadece sahada destek olarak değil, tanıtım politikamızın bir parçası olarak görüyoruz.” açıklamasında bulundu.

“100 milyonlarca dolar harcasanız da…”

Sinema filmlerin desteklenmesinin Türkiye’nin tanıtım politikalarının ana unsurlarından birini oluşturacağına değinen Mehmet Ersoy, “Türkiye’nin her yeri çok geniş bir film platosu. Bu film platosunun uygun şekilde kullanılıp dünyaya tanıtılması lazım. Tanıtımlara çok büyük kaynaklar harcıyor. 100 milyonlarca dolar da harcasanız yetmiyor. Filmlere ayıracağımız kaynakla bu tanıtımı doğal bir şekilde yapmış olacağız. Bu nedenle sinema ilgili yasa bizim çok ihtiyacımız olan bir yasaydı ve Meclisten’de geçince bununla ilgili ihtiyaçlarımız da karşılanmış olacak.” dedi.

“Devlet toplayacak yatırımcı harcayacak”

Tanıtma Fonu ile ilgili sorusuyu da cevaplayan bakan Ersoy, “1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 arasında tahminlerimize göre 150 milyon dolarlık bir fon bu. Fonun 25-30 milyon dolarlık kısmı bakanlığın bütçesinden karşılanıyor. Geri kalan kısmı ise sektör oyuncularından toplanarak oluşturuluyor. Fonun özelliği, devlet tarafından toplanan paranın yatırımcılar tarafından kullanılacak olması. Fonun yönetim kurulu ağırlıklı olarak özel sektörden oluşturuluyor. Fonu bir şirket gibi düşünürseniz, bu harcamalar onlar tarafından yapılıyor.” şeklinde konuştu.

“10 ülkenin 7’sinde bu tip bir fon var”

Turizmde başarı elde etmiş 10 ülkenin 7’sinde bu tip bir fon olduğunu ileri süren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Ayrıca, ilk 10’a girememiş ama hak ettiğinin çok üzerinde turizm geliri elde eden ülkelerde de bu fon var. Amerika’yı keşfetmedik aslında. Bu ülkelerden gördüğümüz bir uygulamayı Türkiye’ye getiriyoruz. Bu ülkelerin iki özelliği var; global hava yolu ve fon. Bizde global hava yolu vardı ama istediğimiz noktalara uçmuyordu. THY ile yaptığımı protokolle Antalya, İzmir, Bodrum, Dalaman havalimanlarına yeni bir uçuş programı başlatıyoruz. Yeni ilavelerle haftalık 8 frekansa çıktık. Yıllar içinde bu sayıyı 500 frekansa kadar çıkaracağız. Tanıtım Fonu’nun desteği ile o hatların dolu uçmasını sağlayacağız.” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür ve Turizm Bakanı, Mehmet Ersoy, Tanıtım fonu, Tanıtım politikası, Turizm, Türk turizmi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları