Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Erken rezervasyon kampanyasına ilgi arttı

18 Şubat, 2013 | 11:51

Erken rezervasyon kampanyasına ilgi arttı ”Tatil Herkesin Hakkı” sloganıyla ocak ayında başlatılan ve nisan ayı sonuna kadar devam edecek olan erken rezervasyon kampanyası, özellikle yerli turistlerden büyük ilgi görüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın seyahat acenteleriyle yürüttüğü kampanya çerçevesinde, tur paketlerini yüzde 35-40 arasında indirimle alabilen vatandaşlar bu yıl da tatil için en çok Antalya ve Ege bölgesini seçiyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizm sektörünün Türkiye ekonomisine getirdiği katkı ve sağladığı faydanın yadsınamaz ölçüde olduğunu söyledi.

Geçen yıl devam eden küresel finans krizinin turizm sektörüne de yansıdığını belirten Ayık, beklenen yavaşlamayla turizm gelirleri ve ziyaretçi sayılarında da önemli bir artışın yaşanamadığını anımsattı.

Erken rezervasyon sisteminin son yıllara göre artış gösterdiğini bildiren Ayık, ”Özellikle 2013’ün bu açıdan hareketli geçmesini bekliyoruz” dedi.

İnsanların genellikle erken tatil rezervasyonlarından faydalanmaya şubat ayından itibaren başvurduklarını ve rezervasyon taleplerini haziran ayına kadar devam ettirdiklerini dile getirdi.

Bu yıl da en çok Muğla ve Antalya tercih ediliyor

İki üç yıl öncesine ait istatistiklerin çoğu tüketicinin son ana kadar tatil planında kararsız kaldığını ve bu nedenle erken rezervasyon taleplerinin çok yaygın olmadığını bildiren Ayık, şunları söyledi:

”2011 yılında tahmini 1,5 milyon kişi erken rezervasyon kampanyalarından yararlanmış ve turizm iç piyasasında yüzde 35-40 canlanma sağlanmıştır. Erken rezervasyon fırsatlarında Türkiye içinde genelde tercih edilen bölgeler Akdeniz ve Ege bölgelerinde yer alan Antalya ve Muğla’daki tatil yerleridir. Yurt dışı tatil yörelerine ilişkin talepler de genelde vizesiz turistik yerlere gerçekleştirilmektedir. Türkiye turizminin 2023 yılı için hedeflediği stratejiler de bu yöndedir. Nitelikli turistik tesislerin erken rezervasyon sistemi yoluyla yerli turiste sezon dışında da uygun fiyatlarla tatil yapma olanağı sunmasına yönelik programların artırılması hedeflenmektedir.”

”Kıyıya yığılmaların önüne geçilemiyor”

Türkiye’de turizm alanları konusunda alternatiflerin fazla olmasına rağmen bu yıl da kıyıya yığılmaların önüne geçilemediğini ifade eden Ayık, şunları kaydetti:

”Burada kontrollü bir büyüme gerçekleştirilmesi önemlidir. Bunların yanı sıra çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik de üzerinde durulması gereken bir konudur. Yapılacak altyapı çalışmaları yanı sıra nitelikli ve eğitimli iş gücü istihdamına dair planlama yapılması şarttır. Dolayısıyla buradan gelinecek nokta turizmin tek bir sezonda değil, yılın 12 ayında da gerçekleştirilebiliyor olmasına yöneliktir. Sezonluktan ziyade tüm yıla yayılan turizm faaliyetleri her tür turizm alanını değerlendirmeye yetecektir. Buna yönelik uygun maliyet ve iş gücü analiziyle bunların teşvikleri gerçekleştirilmelidir. Dolayısıyla tatil bölgelerinin kaynakları ve altyapıları zenginleştirilmeli, otel yatak sayıları, personel sayıları buna göre istihdam edilmelidir.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2013 Erken rezervasyon, Erken Rezervasyon, Erken Rezervasyon Kampanyası, Erken rezervasyon kampanyası 2013, Erken rezervasyon kampanyası turist, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları