Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

‘Engelsiz Turizm’ Bilgi Üniversitesi’nde masaya yatırıldı!

27 Ekim, 2018 | 11:52

‘Engelsiz Turizm’ Bilgi Üniversitesi'nde masaya yatırıldı!

‘Engelsiz Turizm’ Bilgi Üniversitesi’nde masaya yatırıldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu, Bilgi Turizm Kulübü ile “Konaklama ve Gastronomi İşletmelerinde Mimari Erişilebilirlik ve Doğru İletişim” konulu bir konferans düzenledi.

‘Engelsiz Turizm’ Türkiye’de tartışılıyor… İstanbul Bilgi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu, Bilgi Turizm Kulübü ile “Konaklama ve Gastronomi İşletmelerinde Mimari Erişilebilirlik ve Doğru İletişim” konulu bir konferansta konuşan Bilgi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Onur Gülbahar, engelli bireylerin turizm ve gastronomi işletmelerinden eşit bir şekilde yararlanmasının turizm sektörü için büyük önem taşıdığını belirterek, bu konunun daha sık gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.

‘Engelsiz Turizm’ Bilgi Üniversitesi’nde masaya yatırıldı

Engelsiz Hayat Danışma Derneği Başkanı, Engelsiz Erişilebilir Turizm Uygulamaları ve Engelli ve Yaşlılarla Doğru İletişim Danışmanı, Eğitmen Adem Kuyumcu da konferansa konuk oldu. Eğitmen Adem Kuyumcu, hem rakamlarla güncel durumu değerlendirdi hem de konaklama ve gastronomi işletmelerinin engelli bireylerin faydalanabileceği şekilde tasarlanmasının öneminin altını çizdi.

Tüm kesimlerin eğitimi şart

Engelsiz turizmin tanımını yapan Adem Kuyumcu, “Engelsiz turizm herkesin birlikte seyahat edebildiği, konaklayabildiği, sosyal mekanlardan faydalanabildiği, başka birinin yardımı olmadan özgür ve eşit imkanlar sunan tesisler ve aktiviteler olarak tanımlanabilir” açıklamasında bulunurken, “Türkiye’de yaşayan 10 milyondan fazla engelli ve engelli haline gelmiş yaşlı vatandaşın en az 7 milyonu, maddi imkanları olduğu halde konaklama ve gastronomi işletmelerinden faydalanamıyor.” dedi.

Kuyumcu, “Türkiye’de Turizm Bakanlığı’na kayıtlı engelli bireylere uygun bin 176 adet oda bulunuyor. Mevcut yönetmeliğe göre 80 odadan birinin erişilebilir olma zorunluluğu bulunuyor. Odalar var, ancak erişim sorunları ve otel çalışanlarından kaynaklanan iletişim problemleri devam ediyor.

Turizm sektöründe çalışanların doğru iletişim ve yaklaşım yöntemlerini öğrenmesi gerekiyor” diyerek, herkes için erişilebilir turizmin, hem engelliler ve yaşlıların özgürleşmesini hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağına vurgu yaptı.

Engelsiz Turizm için el birliği!

Konferansın eş zamanlı işaret dili tercümanlığını Tuğçe Elender yaptı. Sektörde hizmet üreten taraflar da konferansta bir araya gelirken, İstanbul Uluslararası Turizm Ve Sağlık Derneği Başkanı Emre Ali Kodan, Gastronomi Turizmcileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Koraltan Saygın, TÜRSAB Sağlık Turizmi Komitesi Üyesi Emre Afanyalı, Otizm Dernekleri Federasyonu adına Tolga Gökçe, Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Besnik Türkeşi, Türkiye Otizmli Çocuklar Destek Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Av. Pınar Yüksel, Şişli İşitme Engelliler Derneği başkanı Güler Dağıdır, Özel Çocuklar Eğitim Derneği Başkanı Parin Yakupyan, Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Jale Yanık da konferansa davet edilen isimler arasındaydı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Adem Kuyumcu, Besnik Türkeşi, Emre Ali Kodan, Engelsiz Hayat Danışma Derneği, Engelsiz Turizm, Gastronomi Turizmcileri Derneği, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mehmet Onur Gülbahar, Tuğçe Elender,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları