Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Engelli turistler, engellilere yönelik tuvaletin olmamasından şikayetçi

17 Ağustos, 2011 | 13:57

Antalya’nın Manavgat ilçesine tatile gelen yürüme engelli turistler, turizm şehrinde engellilere yönelik tuvaletin olmamasından şikayetçi.

Haftanın belirli günlerinde kaldıkları otelden Manavgat’a alış veriş yapmaya gelen Avrupalı yürüme engelli turistler, ihtiyaçlarını karşılamada engelli tuvaleti olmamasına tepki gösteriyor.

Almanya’da 12 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrası yürüme engelli olduğunu belirten veteriner hekim Marianne Preube, en büyük sıkıntıların, tatil yaptıkları bölgede otel dışında yürüme engellilere yönelik tuvaletin olmaması olduğunu kaydetti. Manavgat’a alış veriş yapmaya geldiğinde tuvalet ihtiyacını eşinin yardımı ile giderdiğini belirten Pruube, Almanya’nın en küçük şehrinde bile en az 5 yürüme engelli tuvaleti bulunduğunu ifade etti. Preube, “Otellerin çoğunda yürüme engelliler için tuvalet var. Otel dışına çıktığımızda yürüme engelli tuvalet yok. Tuvaletlerde çok temiz değil. Eşim olmadan tuvalet ihtiyacımızı karşılamam imkansız.” diye konuştu.

Her yıl Belçika’dan tedavi için bir aylığına Afyonkarahisar’da kaplıcalara geldiğini belirten yürüme engelli laborant Sofianne Riegger de Türkiye’de kaldığı süre içinde en büyük sıkıntısının yürüme engellilere yönelik tuvaletin olmaması olduğunu söyledi. Belçika’da yürüme engellilere yönelik yapılan tuvaletlerin çoğunun hidrolik sistem olduğunu belirten Riegger, yürüme engelli birinin kimsenin yardımı olmadan ihtiyacını giderdiğini kaydetti. Afyonkarahisar’da bir ay kaplıcada tedavi gördükten sonra 15 günlüğüne Side’ye tatile geldiğini belirten Riegger, tek başına dolaştığı için çoğu zaman tuvalet ihtiyacını karşılamada zorlandığını ifade etti.

Bastıyalı Turizm Seyahat Acentesi Arkeoloji Turizmi Uzmanı Mehmet Reşat Akıl ise her yıl 4 milyon turistin geldiği turizm bölgesinde yürüme engellilere yönelik tuvaletin olmamasının çok büyük eksiklik olduğunu söyledi. Tura katılan yürüme engelli turistlerin ihtiyaçlarını karşılamada zorlandığını belirten Akıl, yerel yönetimlerin, Manavgat merkez ve turistik beldelerine çok sayıda engellilere yönelik tuvalet yapması gerektiğini kaydetti.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu (MYO)’nun geleneksel hale getirdiği müşteri memnuniyeti anketlerinde; turistlerin şikayetçi olduğu konuların başında etiketsiz ürün satımı, esnafın mal almaya zorlaması, tuvaletlerin temiz olmaması ve yürüme engellilere ait tuvaletin olmaması geliyor.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Afyonkarahisar, Akdeniz Üniversitesi Manavgat, Antalya, Antalya Gezisi, Antalya Manavgat, Antalya Manavgat ilçesi, Antalya Turist, Engelli Turist, Engelli Turistler, Mehmet Reşat Akıl,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları