Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Engelli dostu otellere ”özel belge”

05 Nisan, 2012 | 11:52

Kültür ve Turizm Bakanlığı, engellilerin daha rahat konaklayabilmesi için mevzuattaki asgari şartların üzerinde düzenleme yapan tesislere, ”Herkes İçin Erişilebilirlik Belgesi” verecek.

Bu belgeye sahip otelde, merdiven düzeneğinden havuz asansörüne kadar engellilerin tek başına tatil yapabileceği tüm koşullar sağlanacak. Belgeye sahip olan tesis tüm dünyada giderek yaygınlaşan, ”engelsiz turizm” kapsamında yurt içi ve yurt dışı tanıtımında önemli avantaj sağlayacak.

AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan edindiği bilgiye göre, engelli bireylerin toplumsal hayatın bütün alanlarından eşit şartlarda yararlanmasını en temel insan haklarından kabul eden Bakanlık, ”engelsiz turizm” faaliyetlerini sürdürüyor.

Engelli bireylerin ”tatil özgürlüğü”nü sağlamak ve erişilebilirlik sorunlarını çözmeye yönelik projeler üreten Kültür ve Turizm Bakanlığı, herkes için ve özellikle de engelliler için toplumsal hayata tam olarak katılımı, seyahati ve turizmi mümkün kılmayı amaçlıyor.

Alanya’nın engelsiz turizm kenti haline gelmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Alanya Belediyesi, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ile ”Engelsiz Turizm Kenti Alanya Uygulama ve İşbirliği Protokolü” imzalayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, ulaşılabilirlikle ilgili mevzuattaki asgari şartların üzerinde düzenleme yapan tesislere, kamuya açık hizmet veren açık ve kapalı alanlara ”Herkes İçin Erişilebilirlik Belgesi” vermeye hazırlanıyor.

Türkiye genelinde verilecek belgeye ilişkin değerlendirme kriterlerine ve uygulamanın nasıl olacağına dair çalışmasını sürdüren Bakanlık, uygulama ile turizm tesislerindeki engelli yatak kapasitesini artırmayı ve engellilere yönelik hizmet kalitesini yükseltmeyi hedefliyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından uygulamanın kısa sürede hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

Turizm işletme belgesi sahip tesislere talep üzerine uygulanacak ”erişilebilirlik belgesi” sınıflandırma formu çalışması sonucunda, tesistlerdeki düzenlemelerde ve işletmecilikte engellilerin de dikkate alındığı belirlenmesi durumunda, tesislere hizmet ve erişilebilirlik durumuna göre farklı derecelerde ”Herkes İçin Erişilebilirlik Belgesi” düzenlenecek.
Belge ile her bireyin turizm hizmetlerine ulaşılabilirliğin sağlanması, Türkiye’de ”engelsiz” yatak sayısının arttırılması, turizmimize yeni destinasyonlar kazandırmak ve yasal zorlamalarla bir şeyler yaptırmak yerine, teşvik unsurlarıyla da destekleyerek pazardan pay almak için gönüllülükle düzenlemeler yaptırabilmek amaçlanıyor.

Engelsiz turizm pazar payı artıyor

Bu arada, dünyada yaşlı nüfusun her geçen gün artması engelsiz turizmin pazar payını artıran bir unsur olarak görülüyor. 65 yaş ve üzeri grubun büyük çoğunluğu bazı hareket kısıtlığı nedeniyle engelli tanımı içerisinde yer alıyor.
BM verilerine göre, bugün dünya üzerinde yaklaşık 600 milyon yaşlı insan bulunuyor ve 2025 itibarıyla bu sayının ikiye katlanacağı tahmin ediliyor.

Özellikle AB ülkelerinde ekonomik ve fiziksel açıdan seyahat etme imkanı olan yaşlı nüfusun artması, bu pazarın Türkiye açısından önemine işaret ediyor. ”Engelsiz turizm” ile Türkiye’nin yeni ve çok geniş bir pazara açılması amaçlanıyor.

BM Asya Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (UNESCAP) verilerine göre, dünyada 650 milyon engelli bulunuyor. Bu grubun önemli bir kısmı çeşitli sebeplerle seyahat ediyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
AB ülkeleri, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği, Engelli dostu, Engelli dostu oteller, Herkes İçin Erişilebilirlik Belgesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları