Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Endonezya’da 33 yıl aradan sonra tam güneş tutulması gözlemlendi

09 Mart, 2016 | 09:02
Mast Irham/European Pressphoto Agency

Mast Irham/European Pressphoto Agency

Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya, 33 yıl aradan sonra tam güneş tutulması heyecanı yaşadı. Hükümet, turizme katkıda bulunmak için doğa olayını festivale çevirdi.

Endonezya’nın 12 eyaletinde güneş tutulması 33 yıl aradan sonra net bir şekilde gözlemlenebildi. Ülkenin Kuzey ve Güney Sumatra, Belitung, Orta ve Doğu Kalimantan, Orta Sulawesi ve Kuzey Maluku’da tam güneş tutulması izlendi.

Güneş tutulması nedeniyle ülkenin değişik bölgelerinde farklı festival ve dini ibadetler de yapıldı. Endonezya hükümeti turizme katkıda bulunmak için doğa olayını festivale çevirdi. Güneş tutulmasını izlemek isteyen çok sayıda bilim insanı ve astronomi meraklısının Endonezya’ya akın ettiği bildirildi.

Tutulmanın izlendiği eyaletlerde belirli noktalardaki gözlem evlerine teleskoplar yerleştirildi. Öte yandan ülkeye bu ay gelen turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artış olduğu belirtildi.

Yıl boyunce her gün kesin hareket garantisiyle Endonezya Bali Turları Tıklayın

33 yıl aradan sonra Endonezya’da net olarak görülebilen tam güneş tutulmasını izlemeye gelenlere bin 500 adet bedava özel gözlük dağıtıldı.

Bazı televizyon kanalları ve internet siteleri de bu olayı canlı yayınladı. Doğa olayından günler önce bazı bölgelerde Müslümanlar kitleler halinde namaz kılarken Kuzey Sumatra eyaletindeki Tamil topluluğu güneş tutulması sürecinde meditasyon yaptı.

Güneş tutulması, Ay’ın gündüz Güneş‘in önüne geçerek ışınları engellemesiyle oluşturduğu gölgenin dünyanın belirli bölgelerini kapatmasıyla meydana geliyor (Euronews).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Endonezya, Endonezya Bali, Endonezya güneş tutulması, güneş tutulması,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları