Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

En uzun kıyı şeridine sahip Muğla’ya gelen turist sayısı % 32 arttı!

10 Ekim, 2018 | 13:15

En uzun kıyı şeridine sahip Muğla'ya gelen turist sayısı % 32 arttı!

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan, 1484 kilometreyle en uzun kıyı şeridine sahip ili Muğla’ya 9 bu yılın ayda gelen yabancı turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre % 32 artış gerçekleşti.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan, 1484 kilometreyle en uzun kıyı şeridine sahip ili Muğla’ya 9 bu yılın ayda gelen yabancı turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre % 32 arttı.

En uzun kıyı şeridine sahip Muğla’ya gelen turist sayısı % 32 arttı!

Ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarına sahip şehri Muğla, turizm çeşitliliği, kültürel varlıkları ve muhteşem doğasıyla yerli – yabancı turistlere muhteşem tatil imkanı sunmaya devam ediyor.

1484 kilometrelik Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip Muğla’daki turistik tesislerde, 340 bin yatak kapasitesi bulunmakta. Muğla’yı her sene yaklaşık 3 milyonun üzerinde turist ziyaret ediyor.

Muğla Kültür ve Turizm Müdür Vekili Filiz Karacaağaç, turizm sektör temsilcilerinden aldıkları, verimli bir turizm sezonu yaşandığına dair güzel haberlerin memnuniyet verici olduğunu açıkladı.

Hava ve deniz hudut kapılarından gelen yabancı turist sayısı verilerinin de sektörden aldıkları olumlu düşünceleri somut hale getirdiğini vurgulayan Filiz Karacaağaç, 2018 yılı turizm sezonun sektörü de iyi yönde etkilediğini belirtti.

Karaağaç, Muğla’nın gelişmiş turizm altyapısıyla Antalya ve İstanbul’dan sonra ülkenin üçüncü turizm destinasyonu olduğunun altını çizdi. Karaağaç, her köşesinden tarihi, doğal, kültürel ayrı bir zenginlik çıkan Muğla’da 2016 yılında turizm verilerinde düşüş görülse de toparlanarak 2018 yılında önemli düzeyde artış yaşandığını sözlerine ekledi.

“Yabancı turist sayısı arttı”

Muğla ve turistik ilçelerinin turistler tarafından tercih edildiğine değinen Karacaağaç, “Yılın 9 ayında 2 milyon 523 bin 447 yabancı misafirimiz, iki havaalanı ve 9 deniz hudut kapısından giriş yaptı. Bundan daha fazla sayıda yerli turistin de Muğla’da tatil yaptığı bilinmektedir.

2017 yılında ocak- eylül ayları arasında hudut kapılarımızdan giriş yapan yabancı turist sayısı 1 milyon 906 bin 318 olurken bu yıl aynı dönemi değerlendirdiğimizde geçen yıla göre yüzde 32’lik bir artış görmekteyiz. Ulaşım şekli yönünden değerlendirdiğimizde ise Muğla’ya gelen turistlerin çoğunlukla havayolunu tercih ettikleri görülmektedir. 2018 yılı Eylül sonu itibarıyla ilimizi ziyaret eden yabancı turistlerin yaklaşık yüzde 83’ünün havayolunu, yüzde 17’sinin ise deniz yolunu tercih ettikleri görülmüştür.” dedi.

Muğla’yı en fazla ziyaret eden turistler İngilizler

Yerli ve yabancı turistlerin özellikle Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Dalyan, Akyaka ve Gökova’daki otellerde ve sahillerde yoğunluk oluşturduğunu belirten Filiz Karacaağaç, temmuz, ağustos ve eylül aylarında otellerde ciddi yoğunluk yaşandığını söyledi.

Kenti en fazla ziyaret eden turist grubunun İngilizler olduğuna işaret eden Karacaağaç, “Muğla’yı en çok 900 bin 75 kişiyle İngilizler ziyaret etti. İngilizleri 380 bin 487 kişiyle Rusya, 177 bin 94 kişiyle Almanya, 168 bin 165 kişiyle Ukrayna ve 132 bin 895 kişiyle Polonya’dan gelen ziyaretçiler izledi.” şeklinde konuştu.

Çok sayıda koya sahip olması, temizliği, çekiciliği, ulaşımın kolaylığı gibi nedenlerin de Muğla’yı cazip kıldığına işaret eden Filiz Karacaağaç, “Eylül’de yaşanan % 32’lik artışta Ula–Akyaka’da yapılan Dünya Kiteboard şampiyonası ile Marmaris’te yapılan Dünya Ralli Şampiyonasının da etkili olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Filiz Karacağaç, turizmin çok yoğun olmadığı mayıs, haziran ile ekim kasım aylarında sportif ya da kültürel faaliyetler ile turizm gelirlerini çok daha üst seviyelere taşıyabileceklerini vurgulayarak, önümüzdeki sezon için de bu yönde çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Muğla’nın çeşitliliğiyle 12 ay turizm yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu kaydeden Karacaağaç, bu kapsamda özellikle Uzak Doğu pazarında da tanıtım çalışmaları yürüttüklerini dile getirdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akyaka, Bodrum, Dalyan, Datça, En uzun kıyı şeridi, Fethiye, Filiz Karaağaç, Gelen turist, Marmars, Muğla,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları