Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Emekli İsveç vatandaşları yaşamak için Antalya’yı seçiyor

03 Mayıs, 2012 | 13:53

İsveç Krallığı Türkiye Büyükelçisi Hakan Akesson, İsveçlilerin emeklilikten sonra yaşamak için Antalya’yı seçtiğini söyledi.

Tatile çıkan İsveç vatandaşlarının yüzde 6’sının Türkiye’yi tercih ettiğini, bunların üçte ikisinin de Antalya’ya geldiğini belirten Akesson, özellikle yaşlı turistlerin kış döneminde Antalya’daki otellerde konakladığını ifade etti.

Antalya’daki iklimin kuzey ülkelerinden özellikle İsveç’ten gelen yaşlıların sayısını arttırdığını dile getiren Akesson, “Bu konuda ciddi bir potansiyel olduğunu düşünüyorum. Emekli olduktan sonra Türkiye’yi yaşayacak yer olarak seçeceklerin sayısı oldukça fazla.” dedi. Türkiye’de gayrimenkul alan İsveç vatandaşlarının sayısının da her yıl arttığına dikkat çeken Akesson, şunları kaydetti: “Bunun ileride daha da artacağını düşünüyorum. Şimdilik Alanya en çok tercih edilen yer. Ardından Side ve Antalya geliyor. İlerleyen yıllarda İsveç vatandaşları Çeşme ve Bodrum gibi yerleri keşfedip oralara da yerleşecek.”

İsveç’in Antalya Fahri Konsolosluğu, 2012 yılı turizm sezonunda İskandinav ülkeleri İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka’dan Antalya’ya gelen turistlerin karşılaşacağı sorunları en aza indirmek ve sorun halinde yapılabilecekleri tartışmak amacıyla ‘Nordic Consular Seminar’ konulu toplantı düzenledi. İskandinav ülkelerine yönelik çalışan tur operatörlerinin de katıldığı toplantıda konuşan İsveç Krallığı Türkiye Büyükelçisi Hakan Akesson, her yıl İskandinav ülkelerinden Türkiye’ye 1,5 milyon turist geldiğini kaydetti. Akesson, “Tatile çıkan İsveç vatandaşlarından yüzde 6’sı Türkiye’yi tercih ediyor. Bunların 3’te 2’si de Antalya’ya geliyor. Bu, diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla bir rakam.” diye konuştu.

İSVEÇLİ TURİST SAYISI YÜZDE 10 ARTACAK

İsveç İstanbul Başkonsolosu Torkel Stiernlöf de, bu sezon İsveç’ten gelen turist sayısında yüzde 10 artış beklediklerini söyledi. Antalya’nın güneşli olmasından dolayı kuzey ülkelerin turistleri bakımından çok cazip bir yer olduğunu dile getiren Stiernlöf, “Her sene yaklaşık 1,5 milyon turist geliyor. Antalya’nın popülaritesi git gide yükseliyor. Bu sene yüzde 10’luk artış olabilir. Antalya, kuzey ülkelerin vatandaşları güneşli olmasından dolayı daha fazla ilgisini çekiyor. O yüzden Antalya daha çok sevilen bir tatil yeri olmaya başladı.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya Fahri Konsolosluğu, Emekli İsveç vatandaşları, Hakan Akesson, İsveç İstanbul Başkonsolosu Torkel Stiernlöf, İsveç Krallığı Türkiye Büyükelçisi, İsveç Krallığı Türkiye Büyükelçisi Hakan Akesson, Nordic Consular Seminar,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları