Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Birbirinden ilginç elektrikli araçlar Frankfurt Automechanika’da sergileniyor

18 Eylül, 2014 | 14:33

Frankfurt Automechanika Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen Uluslararası Otomotiv Yedek Parça ve Aksesuarlar Fuarı, birbirinden ilginç elektrikli araçlara ev sahipliği yapıyor.

Frankfurt’da 71 ülkeden 4 bin 597 firmanın katıldığı fuarda, yedek parça ve aksesuarların yanı sıra elektrikli araçlarda görücüye çıktı. Fuarda, birbirinden ilginç elektrikli araçlar, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Elektrikli klasik otomobiller, motosikletler ve kaykaylar (scooter) en çok ilgi gören ürünlerin başında geliyor.

NationalTurk’ün haberine göre, söz konusu araçlar düşük elektrik tüketiminin yanı sıra tasarımlarıyla da dikkati çekiyor. Fuarda elektronik alanında son gelişmelerin yanı sıra 12 farklı ülkeden katılımcı firmalar, LPG ve doğalgaza alternatif ürünlerini de sergiliyor.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan elektrikli motosiklet üreticisi Johammer firmasının satış temsilcisi Lukas Geymayer, fuara ilk defa katılmalarına rağmen ziyareetçilerden yoğun ilgi gördüklerini söyledi. Motosikletin üretim ve geliştirilme aşamalarının Avusturya’da gerçekleştirildiklerini aktaran Geymayer, motosikletin ilk etapta Avusturya pazarında satışa sunulduğunu ancak aracı gelecek yıl tün Avrupa’’a satışa çıkarmayı amaçladıklarını ifade etti.

Söz konusu motosikleti 20 bin avrodan satışa sunduklarını aktaran Geymayer, motosikletin büyüklüğüne ve özelliğine göre satış fiyatının değişebileceğini dile getirdi. Geymayer, ürettikleri elektrikli motosikleti gelecek yıl Türkiye piyasasına da satışa sürmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

GESPA firmasının elektrikli otomobil satış sorumlusu Robert Zysk ise saatte yaklaşık 120 kilometre hıza ulaşabilen ürettikleri elektrikli otomobilin son teknik donanımlara sahip olduğunu ifade etti. Söz konusu aracın Fransa’da üretildiğini anlatan Zysk, aracın Almanya’daki fiyatının yaklaşık 25 bin avro olduğunu söyledi.

Ürettikleri aracın saatte yaklaşık 10 kilovat enerji harcadığına değinen Zysk, “Bu araçla 1 avroya 100 kilometre yol gidebilirsiniz Fransa’da. Ancak bu enerji fiyatlarına göre değişebiliyor” dedi.

“Türkiye’nin temiz enerji üretme potansiyeli çok fazla”

Klasik araçlara elektrikle çalışan sistem monte eden yapan Turn-e şirketinin CEO’su Christian von Hösslin ise söz konusu araçları bütün Avrupa’da satışa çıkardıklarını ve gelecekte muhtemelen Asya kıtasında da satmaya başlayacaklarını ifade etti.

Elektrikli sisteme çevirdikleri araçları 160-170 bin avrodan satışa sunduklarını anlatan Hösslin, fiyatın renk, donanım ve motor gücüne göre değişebileceğini kaydetti. Saatte 200 kilometre hıza ulaşabilen söz konusu aracları henüz Türkiye’de satmadıklarını ifade eden Hösslin, Türkiye’de bu tür araçların satış potansiyelinin yüksek olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin elektrik enerjisini kullanması açısından büyük potansiyele sahip olduğunun altını çizen Hösslin, şunları kaydetti:

“İstanbul ve İzmir’de güneş enerjisinden yararlanarak enerji üretilebilir ve ulaşım için kullanılabilir. Kendi petrolünüzü üretemezseniz hep büyük firmalara bağımlı olursunuz. Eğer kendi elektriğinizi üretirseniz başkasına para ödemek zorunda kalmazsınız. Büyük firmalar güneş panelleri, güneş enerji sistemleri kurmak için çok para harcıyorlar. Ancak biliyorsunuz İstanbul’da yaklaşık yedi ay güneş var. Almanya’da ise neredeyse üç ay güneş var. Türkiye’nin temiz enerji üretme potansiyeli çok fazla.”

Elektrikli kaykay

Hamburg merkezli elektrikli kaykay üreticisi firmanın satış sorumlusu Boris Bortchen de fuarı ziyaret edenlerin elektrikli kaykaya büyük ilgi gösterdiklerini ve bizzat deneyimleme fırsatı bulduklarını dile getirdi. Söz konusu kaykayın insanların yaşamını kolaylaştırabileceğini anlatan Bortchen, kaykayı bin avrodan başlayan fiyatlarla satışa sunduklarını ve Türkiye’den de müşteri beklediklerini sözlerine ekledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2014 Automechanika, 2014 Automechanika frankfurt, Almanya, Almanya Frannkfurt fuar, Almanya fuar, Almanya habeleri, Automechanika, Automechanika almanya, Automechanika fuar, Automechanika haberleri, Frankfurt, frankfurt Automechanika, Frankfurt fuar,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları