Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

El bagajındaki sıvılar artık uçaklarda sorun olmayacak!

24 Temmuz, 2018 | 11:39

El bagajındaki sıvılar artık uçaklarda sorun olmayacak!

El bagajındaki sıvılar artık uçaklarda sorun olmayacak. Uçaklara yolcuların yanlarında 100 ml’den fazla sıvıyla binmesini yasaklayan uygulama, yeni bir x-ray cihazıyla sonlandırılması hedefleniyor. Halen denemelerin devam ettiği yeni sistem ile sıvıların tehlike unsuru olup olmayacağı önceden belirlenebilecek.

Uçaklara yolcuların yanlarında 100 ml’den fazla sıvıyla binmesini yasaklayan uygulama, yeni bir x-ray cihazıyla sonlandırılması hedefleniyor. Halen denemelerin devam ettiği yeni sistem ile sıvıların tehlike unsuru olup olmayacağı önceden belirlenecek.

El bagajındaki sıvılar artık uçaklarda sorun olmayacak

Londra’daki Heathrow Havalimanı’nda denenecek bu yeni teknoloji, 3 boyutlu x-ray görüntüsü sağlamakta. BBC Türkçe’nin haberine göre, güvenlik görevlileri bu sayede eşyaları kabin valizlerinden çıkarmadan kontrolünü sağlayıp, patlayıcıları da tespit edebiliyor.

Dünya çapında uygulanan uçaklardaki sıvı yasağı uygulaması, 2006 senesinde İngiliz polisinin ortaya çıkardığı “bir terör saldırısı planının” ardından alınmıştı.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, Heathrow’daki ‘az sayıda denemenin’ 6-12 ay arasında bir süre devam etmesinin beklendiğini ifade etti.

Bir İngiliz bakanlık sözcüsü, “İngiltere dünyada en katı kurallar uygulayan ülkelerden biri. Yolculara daha iyi bir uçuş deneyimi yaşatmak için yeni teknolojileri kullanma konusunda da liderlik ediyoruz.

Eğer bu denemeler başarı ile sonuçlanırsa gelecekte yolcuların eşyalarını kabin valizlerinden çıkartmasına gerek kalmayacak. Teknolojinin nimetlerinden yararlanmak adına uluslararası mevkidaşlarımızla işbirliği yapmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bilgisayarlı tomografi teknolojisi daha önce de Amsterdam ve New Yok’taki havalimanlarında denenmişti. AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu 5 yıl önce kıta çapındaki kısıtlamaların gelişen teknoloji ile önlenebileceğini umduğunu açıklamıştı.

Mevcut kurallara göre yolcular 100 mililitreyi geçmeyen sıvıları şeffaf ve kilitlenebilir poşetler içinde taşımak zorunda. Bu sıvıların güvenlik kontrolünden geçerken kabin valizinden çıkarılması gerekmekte.

Kurallar, küçük sıvı şişelerine saklanan likit patlayıcılarla uçakların havada düşürülebileceği endişesinin ardından getirilmişti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupa, el bagajı, Heathrow Havaliman, İngiltere, İngiltere Ulaştırma Bakanlığ, Teknoloji, Uçak,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları