Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Efsane denizci Sadun Boro hayatını kaybetti

05 Haziran, 2015 | 07:19

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan ünlü denizci Sadun Boro, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

87 yaşında hayata veda eden Sadun Boro, mesanesinde kanser bulgusu nedeniyle 3 gündür Marmaris’teki özel bir hastanede tedavi görüyordu.

Sadun Boro Kimdir?

İstanbul’da 1928 yılında doğan Sadun Boro, fenizcilik hayatına önce sandalla başladı. Liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesine sahip oldu. 1952’de Ling adlı yelkenliyle İngiltere’den Karayip Adaları‘na kadar uzanan ilk açıkdeniz, Atlantik aşırı yolculuğunu gerçekleştirdi. Sadun Boro, en büyük hayali olan dünya turuna 1965’te Alman asıllı eşi Oda Boro ile birlikte çıktı ve bu seyahatleri 3 yıl sürdü. Onlara Kanarya Adaları‘nda aldıkları ünlü kedileri Miço eşlik etti.

Boro ailesi, 1977-1979 arasında, o zaman 8 yaşında olan kızları Deniz’le beraber Karayip Adaları’nı, Amerika’nın doğu sahillerini gezdi. 1980’den beri Bodrum’da yaşayan Sadun Boro; özellikle Gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için çaba harcadı. Sadun Boro, 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mili yaptığı ‘Kısmet’ adlı teknesini İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesi’ne bağışladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
denizci Sadun Boro, Kanarya Adaları, karayip adaları, Sadun Boro, Sadun Boro biyografi, Sadun Boro deniz, Sadun Boro dünya turu, Sadun Boro eşi, Sadun Boro hayatı, Sadun Boro kimdir, Sadun Boro kitap, Sadun Boro marmaris, Sadun Boro öldü, Sadun Boro tekne, Sadun Boro vikipedi,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları