Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Edirne’de Kırkpınar bereketi

18 Haziran, 2009 | 11:58
48. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi Edirne’de, otellerin tamamen dolduğu bildirildi.
Edirne Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Gökhan Balta, güreşsevenlerin, Kırkpınar yağlı güreşlerine büyük ilgi gösterdiğini belirterek güreşlerin yapılacağı 2, 3 ve 4 Temmuz 2009 tarihlerinde otellerin tamamının dolduğunu belirtti.
Edirne’deki otellerin yılda sadece 5 gün yüzde yüz doluluk oranına ulaştığını anlatan Balta, şunları söyledi:
”Festival süresince perşembe, cuma, cumartesi günü otellerin hepsi tamamen doldu. Ekonomik imkanları müsait olan yağlı güreş tutkunları aylar öncesinde Edirne’deki otellerde rezervasyonlarını yaptırdı. Otellerin bir kısmı da Edirne Belediyesi ve Kırkpınar ağası tarafından kapatıldı. Bu nedenle, Kırkpınar’ı izlemeye gelen vatandaşlar geceyi dışarda geçirebilir.
Edirne’deki konaklama tesisleri sahipleri 365 günde sadece 5 günü garanti olarak görürler. Bunun 3 günü Kırkpınar, 2 günü de Trakya Birlik Genel Müdürlüğünün kongresinin olduğu zamandır. Şehirde bulunan oteller, kışın yüzde 20, yazın ise yüzde 40 doluluk oranı ile çalışır”
Edirne’de turizm açısından ciddi bir tanıtım eksikliği olduğunu ifade eden Balta, tanıtımla ilgili herhangi bir planlama ve bütçe oluşturulmamasının üzüntü verici olduğunu söyledi.
Otel işleticisi Kadir Çakay ise Edirne’de çok büyük konaklama sıkıntısı olduğunu ifade ederek, kentte en az 3 adet 5 yıldızlı otele ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.
Kırkpınar zamanı Edirne’de bütün otellerin dolduğunu ifade eden Çakay, ”Edirne’deki konaklama sıkıntısı bir an önce giderilmelidir. Kırkpınar’ı izlemeye gelen güreşseverler otellerde yer bulamayınca mezar taşlarının sergilendiği alanda yatıyorlar. Bu yıl 35 bin civarında kişinin güreşler için şehre gelmesi bekleniyor. Edirne’nin mevcut yatak kapasitesi 2 bin civarında. İnsanların önemli bir bölümü dışarıda kalacak” dedi.
Bu yıl 648.si düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi Edirne’de, oteller tamamen doldu.
Edirne Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Gökhan Balta, güreşsevenlerin, Kırkpınar yağlı güreşlerine büyük ilgi gösterdiğini belirterek güreşlerin yapılacağı 2, 3 ve 4 Temmuz 2009 tarihlerinde otellerin tamamının dolduğunu açıkladı.
Edirne’deki otellerin yılda sadece 5 gün yüzde yüz doluluk oranına ulaştığını anlatan Balta, şunları söyledi:
”Festival süresince perşembe, cuma, cumartesi günü otellerin hepsi tamamen doldu. Ekonomik imkanları müsait olan yağlı güreş tutkunları aylar öncesinde Edirne’deki otellerde rezervasyonlarını yaptırdı. Otellerin bir kısmı da Edirne Belediyesi ve Kırkpınar ağası tarafından kapatıldı. Bu nedenle, Kırkpınar’ı izlemeye gelen vatandaşlar geceyi dışarda geçirebilir. Edirne’deki konaklama tesisleri sahipleri 365 günde sadece 5 günü garanti olarak görürler. Bunun 3 günü Kırkpınar, 2 günü de Trakya Birlik Genel Müdürlüğünün kongresinin olduğu zamandır. Şehirde bulunan oteller, kışın yüzde 20, yazın ise yüzde 40 doluluk oranı ile çalışır”
Otel işletmecisi Kadir Çakay ise Edirne’de çok büyük konaklama sıkıntısı olduğunu ifade ederek, kentte en az 3 adet 5 yıldızlı otele ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Edirne, Edirne Turizm ve Tanıtma Derneği, Gökhan Balta, Kadir Çakay, Kırkpınar, Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Sektörel Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları