Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Duty free kapsamında İGA’dan 25 yıllık imza!

10 Mayıs, 2018 | 10:17

Duty free kapsamında İGA'dan 25 yıllık imza!

29 Ekim’de İstanbul’da açılacak olan Yeni Havalimanı’nda 120 milyon euroluk yatırımla dünyanın en büyük gümrüksüz satış mağazaları kompleksi hizmete girmeye hazırlanırken, İGA, duty free anlaşması kapsamında, Alman Heinemann ve Türk ortağı Unifree şirketi ile 25 yıllık anlaşma imzaladı

29 Ekim’de İstanbul’da açılacak olan Yeni Havalimanı’nda 120 milyon euroluk yatırımla dünyanın en büyük gümrüksüz satış mağazaları kompleksi hizmete girmeye hazırlanırken, İGA, duty free anlaşması kapsamında, Alman Heinemann ve Türk ortağı Unifree şirketi ile 25 yıllık anlaşma imzaladı

Bittiğinde dünyanın en büyük havalimanı unvanını alacak olan olacak İstanbul’un 3. Havalimanı’nda açılışa az kaldı.

200 milyonu aşan yıllık yolcu kapasitesiyle kendi ekonomisini yaratacak olan Yeni Havalimanı 29 Ekim’de kapılarını açacak.

Duty free kapsamında İGA’dan 25 yıllık imza

Yeni Havalimanı’nın İşletmesi İGA, duty free olarak da bilinen gümrüksüz satış mağazaları işletmesi için Alman Heinemann ve Türk ortağı Unifree şirketi ile 25 yıllık anlaşma imzaladı.

Havalimanında 120 milyon euroluk yatırımla dünyanın en büyük gümrüksüz satış mağazaları kompleksi olacak.

53 bin metrekare üzerinde 6 farklı bölümden oluşacak satış alanında, hem lüks mağazalar hem de pazar konsepti şeklinde Türk ürünlerinin satılacağı bölümler yer alacak.

6 bin 500 metrekare alanda lüks butik mağazaların yer alması planlanırken. 3 bin metrekare alanda ise Türk ürünlerinin satılacağı mağazalar kurulacak.
Böylelikle Türk ürünlerinin de dünyaya tanıtılması ve pazarlanması hedefleniyor.

Bilgilendirme alanlarının 500 metrekareye, gümrüksüz satış mağazalarının 15 bin metrekareye, etkinlik ve tadım standlarının 6 bin metrekareye, geliş mağazalarının ise 12 bin 500 metrekareye yayılması hedeflenmekte.

Duty free alanından cari açığa katkı

KPMG Türkiye Gümrük ve Dış Ticaret Hizmetleri Şirket Ortağı Murat Palaoğlu, son zamanların yükselen trendi ‘alışveriş mağazası’ konsepti şeklinde dizayn edilen Yeni Havalimanı ile birlikte Türkiye’de gümrüksüz satış mağazacılığı faaliyetlerinin hız kazanacağını ifade etti.

Murat Palaoğlu, “2017 yılı verilerine göre gümrüksüz satış mağazalarında yaklaşık 1 milyar euro civarında satış yapılırken, yüzde 36 ile en büyük pay tütün mamullerinin oldu” derken, “Bunu sırasıyla yüzde 28’lik oran ile parfüm ve kozmetik, yüzde 16 ile alkollü içecekler, yüzde 11 ile elektronik eşya, gözlük, saat ve oyuncak, yüzde 9’la gıda izliyor.

Geçtiğimiz yıl gümrüksüz satış mağazalarında satılan yerli ürünlerin değeri ise yaklaşık 55 milyon euroya ulaştı. Üçüncü havalimanının faaliyete geçmesiyle bu rakamlar katlanacak” şeklinde konuştu.

Palaoğlu, “Gümrüksüz mağazacılığın lokomotif ürünleri olarak kabul edilen alkol, sigara ve kozmetik ürünlerinin aldığı pay dünyada yüzde 60 civarındayken Türkiye’de bu oran yüzde 80.

Dünyada % 30’luk paya sahip aksesuar ve elektronik ürünlerinin Türkiye’de görece sınırlı bir oranda (yüzde 10) kaldığı görülüyor. Bu açıdan bakıldığında Yeni Havalimanı, sektörün gelişime açık alanlarına da katkı sunacaktır.” diyerek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alman Heinemann, Duty Free, İGA, KPMG, Murat Palaoğlu, Unifree, Yeni Havalimanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları