Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dupnisa Mağarası’nda turizm sezonu açıldı

17 Mayıs, 2011 | 15:16

Kırklareli’nin Demirköy İlçesine bağlı Sarpdere Köyü yakınlarındaki Dupnisa Mağarası’nda turizm sezonu açıldı.

Demirköy Kaymakamı Kaya Çelik, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz’un da katılımıyla mağara ziyarete açıldı.

Kırklareli’ne 60 kilometre uzaklıktaki Istranca Dağları’nda, Demirköy İlçesine bağlı Sarpdere Köyü yakınlarındaki 2. jeolojik zamana ait mermerler içerisinde oluşan mağara, 2 bin 720 metre uzunluğunda.

Dupnisa Mağarası’nın, yarasaların doğal yaşamlarını sürdürebilmesi için sadece 450 metrelik bölümü 2003 yılında turizme açıldı. Mağara, kuru, sulu ve kız mağarası olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Mağaranın gezilebilmesi için 270 merdiven kullanılıyor. Turistler, Dupnisa’nın sadece ‘sulu’ ve ‘kuru’ mağara bölümlerini ziyaret edebiliyor.

2003’de ziyarete açılan, Türkiye mağara literatüründe en bilinen mağaralar arasında yer alan Dupnisa mağaralarının içinde, sürekli akışa sahip yer altı nehri ve bu nehrin oluşturduğu, derinliği yer yer 2 metreye ulaşan göletler bulunuyor. Kuru ve sulu mağaralarda süt beyazdan kırmızı ve kahverenginin her tonunda renge sahip dev sarkıtlar, dikit ve sütunlar ile perde bayrak taşları ve damla taş havuzları yer alıyor.

Kış başlarında yarasaların doğal yaşamlarını sürdürebilmesi için turizme kapatılan mağara, yarasaların uyanmasıyla birlikte mayıs ayında turizme açılıyor. Mağarada 16 türden yaklaşık 33 bin yarasa yaşıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Demirköy Kaymakamı Kaya Çelik, Dupnisa Mağarası, Dupnisa Mağarası Demirköy, Dupnisa Mağarası turist, Dupnisa Mağarası Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları