Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Dünyanın her yerinde rüzgâr hızı azalıyor

19 Ekim, 2010 | 10:15

Fransa’da yapılan bir araştırma, dünyada son 30 yılda yüzeysel rüzgâr hızında yüzde 15’lik bir azalma olduğunu ortaya çıkardı.

Bilim adamları, azalmaya ağaçların da yol açabileceğini bildirdi. İngiliz Nature Geoscience dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, bilim adamları çoğu Kuzey Yarımküre’de yer alan 800’ü aşkın hava ölçüm istasyonundaki 30 yıllık verileri inceledi.

Aralarında ABD, Rusya ve Çin’in de yer aldığı ülkelerde, rüzgârın saatteki ortalama hızının 17 kilometreden 14 kilometreye düştüğü tespit edildi. Rüzgar hızındaki azalmanın sadece Kuzey Yarımküre’de görülmediği, Avustralya’dan gelen bilgilerin de elde edilen verilerle “gizemli” bir şekilde örtüştüğü belirtildi.

Fransa’daki İklim ve Çevre Bilimi Laboratuarı’ndan Robert Vautard, “Bunun iyi ya da kötü bir haber olup olmadığını bilemiyoruz. Sadece gözlemliyor ve açıklamaya çalışıyoruz. Eğer yavaşlama atmosferin üst katmanlarında da varsa, bu kirliliğin yayılmasına da etki edecektir. Atmosferde meydana gelen değişiklikler bu azalmaya sebep olabilir” dedi. Rüzgarı yavaşlatan nedenlerin bir kısmının yeryüzündeki yapılanma ve tarımsal değişiklikler olabileceğini vurgulayan Vautard, “Sovyetlerin çöküşüyle, Rusya’nın güneyinde tarım giderek azaldı, çok geniş bir alanda ağaçlar büyüdü. Bu da rüzgarın hızının belirgin bir şekilde azalmasına neden oldu” diye konuştu. Vautard, rüzgar hızı azalmasında en büyük etkenlerden birisinin küresel ısınma da olabileceğini, ancak bunu netleştirmek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ifade etti.

Araştırmacılar, atmosferin üst katmanlarında da benzer bir azalmaya rastlanılması durumunda özellikle yüksek rakımlara yerleştirilen rüzgar türbinlerinin gerekli enerji üretemeyebileceğini ve elektrik sıkıntılarının yaşanabileceğini bildirdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD Çin Rusya Rüzgar, Dünya Rüzgar, Fransa İklim, Fransa Robert Vautard, Fransa'daki İklim, Kuzey Yarımküre, Robert Vautard, Robert Vautard Haberleri, rüzgâr, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları